BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy összeget szán Oroszország az atomiparra

Oroszország több mint ezermilliárd rubelt, azaz 31,3 milliárd dollárt kíván nukleáris ipara fejlesztésére költeni 2015-ig, számol be a Reuters. „Új generációs atomerőművei az eddiginél nagyobb biztonságot garantálnak, ahogyan továbbfejlesztett víz sótalanító rendszere is” – közölte Mihail Uljanov, az orosz külügyminisztérium biztonságért és nukleáris leszerelésért felelős vezetője nyilatkozott az Itar-TASZSZ hírügynökség szerint a genfi atomsorompó egyezmény tárgyalásait követően.

Az új generációs orosz atomerőmű reaktortartálya például duplafalú, passzív hőelvezető rendszere van (vagyis nem igényel emberi beavatkozás és más műszaki berendezés működését sem), továbbá felszerelik különleges hűtőrendszerrel is. Uljanov elmondta, hogy Oroszország áramtermelés mellett víz sótalanításra is szánja atomerőműveit. Ilyen létesítményekre sok más országban szükség lehet.

Az említett, új generációs atomerőműve előnyeit nemrég Magyarországon is ismertette a társaság, amely erősen dolgozik azon, hogy megnyerje a paksi atomerőmű bővítésére kiírandó tendert. A MIR 1200-as blokk alapvetően továbbfejlesztett biztonsági megoldásaiban különbözik a korábbi blokkoktól, s mostantól már csak ilyet épít a Roszatom bel- és külföldön is. A fejlesztés a reaktor beruházási költségét legfeljebb egy százalékkal növeli, viszont az esetleges baleseti kockázatot a minimálisra csökkenti. Két ilyen MIR 1200-as blokk mintegy 10 milliárd euróba kerül. Jelenleg három ilyen épül – kettő Oroszországban, egy Fehéroroszországban –, és ilyennel versenyez a társaság a csehországi tenderen is

Az orosz nukleáris fejlesztések további területe egy új energiaforrás. Az orosz média minapi hírei szerint a munka a vezető orosz atomkutató központban, a moszkvai Kurcsatov Intézetben folyik, a Roszatommal. A tervek szerint 2018-ra készülnek el az „atomelemmel”, ami egy egy megawattos, termonukleáris reaktorral. Bár ennek az fűtőanyagát kezdetben másfél-kétévente kell cserélni, de az időtartamot meg szeretnék hosszabbítani. A 17 milliárd rubeles fejlesztéssel létrejövő a terméket főként az űrkutatásban kívánják majd használni, alkalmas lehet egy Marsra küldendő űrható energiaellátására is.

A fejlesztések egyik fő iránya a földön is a kisebb berendezések tervezése, főként az atomjégtörők és az északi-sarkvidéki munkák energiaellátására, igaz, ezen a téren nem a nulláról indulnak. Ráerősítenek az úszó atomerőművek építésére is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.