BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A házépítés kezdetei Európában

Nem klasszikus ókori város, mint Athén vagy Róma, csupán egy kisebb település, amelynek a körvonalai még nem vehetők ki tisztán. Viszont a bolgár nemzeti régészeti intézet által Provadija város közelében, a Fekete-tenger partján 2005 óta feltárás alatt álló helység sokkal öregebb, mint Európa bármely más ismert települése.

A kétemeletes házak, kultikus helyek, egy erődítmény feltűnően magas falainak prehistorikus maradványait eredetileg a bronzkorban, Kr. e. 4700-4200 között emelték.

A 2012. évi ásatást vezető Vaszil Nikolov és kutatótársai egy temetkezési helyet is találtak az úgynevezett Provadija-Solnizata település mellett – jelenleg ennek tartalmát vizsgálják. A régészek számára különösen érdekesek a sókitermelő létesítmények, amelyekre a város maradványai között bukkantak – Nikolov elmondása szerint ezek Délkelet-Európa és Nyugat-Anatólia legrégebbi ipari emlékei. Provadija-Solnizata térségében Kr. e. 5500 körül kezdődött a só kitermelése: tengervizet kupola alakú kemencékben addig főzték, amíg csak sókristályok maradtak hátra.

A kutatók arra utaló jeleket is találtak, hogy a termelés eleinte a városban zajlott, majd a környező területekre is kiterjesztették a tevékenységet. Ezáltal pedig jelentősen emelkedett a hozam: az 5500. év 25 kilogrammjáról 4700-4500 között négy-ötezer kilóra. „Egy olyan korban, amikor a só ugyanannyit ért, mint az arany, könnyen elképzelhetjük, mit jelentett ez" – fejti ki Nikolov, aki a projekt kapcsán állandó anyagi nehézségekkel küzd.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.