Cégvilág

A rezsicsökkentés árnyoldala: több gyógyeszközt vásárolnak a magyarok

Tíz százalékkal is több ment el gyógyászati segédeszközök támogatására az idei első negyedévben, mint 2013-ban.

Ebben szerepet játszanak szezonális hatások is, így az éves támogatáskiáramlás-növekedés csak öt-hat százalék körüli lehet. Ennek ellenére az Orvostechnikai Szövetség már most fontosnak tartja felhívni a figyelmet a jelenségre és az okokra.

Rásky László főtitkár szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a lakosság elöregedése miatt folyamatosan egyre nagyobb lesz a gyógyászati segédeszközök iránti igény. Ennek az igénynek a kielégítése eddig sokszor nehézségekbe ütközött, ám a reáljövedelem emelkedésével az egyébként szegényebb rászorulók az egyébként sokszor nélkülözhetetlen segédeszközökre is többet tudnak költeni.

A legnagyobb mértékben, több mint 62 százalékkal, 345 millióról majdnem 562 millióra a habszivacs kötszerek támogatására fordított összeg emelkedett. Csaknem 30 százalékkal nőtt a támogatás-kiáramlás „a személyes mozgás segédeszközei” csoportban: 37 százalékos volt a többletköltés a mopedek és kerékpárok és közel 25 százalékos a kerekesszékek támogatásában. Mindez darabszám-növekedést is jelent, még ha kisebb mértékben is, mopedekből és kerékpárokból majdnem 40, kerekesszékből 18, botból, járókeretből 12 százalékkal több fogyott. Tíz százaléknál nagyobb növekedés volt az ortopéd cipőknél és a hallásjavító készülékeknél is. Az előbbiekre 163 millió forinttal, az utóbbiakra 181 millió forinttal költött többet az egészségbiztosító idén, mint tavaly az első három hónapban.

A mostani első negyedévben több mint 7,5 százalékkal több támogatást fizetett ki gyógyeszközökre az egészségbiztosító az egy évvel korábbinál: 13,38 milliárd forintot a 12,44 milliárd forinttal szemben. Az egész éves tb-kiadást azonban a szövetség szerint legfeljebb 53-54 milliárd forint körülire várható, a tavalyi 50,6 milliárddal szemben.

egészségügy oep
Kapcsolódó cikkek