Magyarországon keresztül éri majd el ausztriai végpontját a Déli Áramlat a kedd este született szándéknyilatkozat alapján. Ehhez le kell fektetni egy hatalmas vezetéket magyar területen, szerbiai be- és ausztriai kilépési ponttal. A beruházás várhatóan jóval többe fog kerülni, mint a projekthez kapcsolódóan már elhatározott, 600 millió eurós vezeték, amely szintén Szerbia felől lép be, de a szlovén-magyar határon lép ki, vagyis jóval rövidebb lesz, mint az Ausztriát majd elérő cső. A tervek szerint 2015 végéig kell megszerezni az összes szükséges építési engedélyt. Először 2017-ben haladhat gáz a vezetéken, 2018-ban érné el teljes kapacitását, amely a Déli Áramlat szárazföldi részén évi 32 milliárd köbméter.
Az ausztriai végpontú építkezés érdekessége, hogy a cső tervezőjének, kivitelezőjének, tulajdonosának és üzemeltetőjének is a projekt kapcsán létrejött Déli Áramlat Zrt-nek kell lennie, ahogyan ez a társaság dolgozik a szlovén határon kilépő Déli Áramlat szakasz előkészületein is. Ám az ország mintegy 100 milliárd forintos, tíz év alatt megvalósítandó gázvezeték-rendszer fejlesztési tervének is éppen egy olyan vezeték a fő eleme, amelyen Ausztriába lehetne szállítani. Igaz, a tervet készítő FGSZ Zrt. piaci okokból az érintett Városföld-Győr beruházás elhalasztásához kérte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) jóváhagyását. Bár a hivatal döntése még nem ismert, az biztos, hogy hasonló nyomvonalon azonos irányú szállításra fölösleges két csövet lefektetni.
A majdani építkezés másik érdekessége az ausztriai határ átlépése. A határon átvezető HAG vezetéken csak Magyarország felé szállítható gáz. A szállítás irányának megfordításával elveszítenénk az alternatív beszerzés lehetőségét. Ilyen terv tehát vélhetőleg nincs is, főleg, hogy az FGSZ éppen most tenderezteti 10 évre előre az érintett belépési pont kapacitásait. Így jó eséllyel a HAG-tól eltérő csövön jut majd az orosz gáz Magyarországról Baumgartenbe. Az ottani gázközpontban (Central European Gas Hub) a fenti szándéknyilatkozat alapján a Gazprom bevásárolhatja magát. A megszerezhető hányad nagyságát nem hozták nyilvánosságra, de feltehetően éppen úgy 20 százalékról van szó, ahogyan a társaság a Világgazdaság értesülése szerint egy éve a hazai CEEGEX gáztőzsdében is kért. (Máig nem kapott választ.)
A Déli Áramlat Oroszországot elhagyva először a Fekete-tenger alatt halad, Ukrajnát elkerülve. Ennek a szakasznak a kapacitása évi 62 milliárd köbméter lesz, először 2015 végén haladhat benne gáz. A szárazföldi szakasz Bulgárián, Szerbián és Magyarországon át vezet Ausztriáig, leágazásokkal.
Célegyenesben az FGSZ platformja
A MEKH azzal a feltételekkel hagyta jóvá az FGSZ által létrehozott Egyensúlyozó Platform (EP) szabályzatát, hogy a platform által felváltandó Napi Földgáz és Kapacitás-kereskedelmi Piac (NFKP) informatikai háttere alkalmas legyen az NFKP-ről a platformra való, zökkenőmentes átállásra. Mindkét rendszer alapvetően a gázrendszer egyensúlyának fenntartását szolgálja, de alkalmasak tisztán gázpiaci ügyletek lebonyolítására is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.