A társaság a rendszerváltás óta fontos szereplője a hazai üzleti életnek, nemcsak saját teljesítményét, de a helyi vállalkozások életére gyakorolt hatását tekintve is. A cégvezető szerint kedvezően alakultak az IBM számára a beruházásokat befolyásoló tényezők Magyarországon az elmúlt néhány évtizedben, a társaság pozitív tapasztalatokat szerzett az üzleti környezet kapcsán.
Mind a gazdasági környezet, mind a megfelelően képzett munkaerő elérhetősége ösztönözte a vállalatot, hogy dinamikusan fejlesszenek Magyarországon. A hazai munkavállalók képzettsége, nyelvtudása kapcsán eddig jó tapasztalatokat szerzett a társaság, megítélésük szerint az az irány, amely felé haladunk szintén jó, hiszen például lényegesen többen rendelkeznek nyelvtudással, mint akár 10 évvel ezelőtt.
De pozitívan befolyásolja az IBM magyarországi beruházásait az is, hogy a munka törvénykönyvének elmúlt években végrehajtott finomhangolásai kedveztek az újabb szolgáltató központok ide telepítésére, illetve az itt lévők bővítésére – tette hozzá Veres Zsolt. A nyelvtudással bírók számának emelkedése kapcsán az IBM vezérigazgatója rámutatott, hogy ez kétirányú hatás, hiszen a nagy nemzetközi vállalatok megjelenésével és munkaerő-piaci igényeikkel felértékelődik az idegen nyelvek ismerete.
A szakember szerint a magyar piac nem sokban tér el a globálistól, legalábbis ami a technológiai szektort illeti. Amiben más a magyar piac, mint például az amerikai, hogy jóval kisebb méretéből adódóan az ágazatban mindenki ismer mindenkit, ami ad egy személyes jelleget is az üzletnek. Az IBM saját helyét mindig is egy kiterjedt üzleti és társadalmi ökoszisztéma mozgatójaként képzelte el, amelyben magyar beszállító cégek, üzleti partnerek, startupok, egyetemek, iskolák és más társadalmi szereplők életét befolyásolhatja pozitívan. A vállalat maga is sokat profitál ezekből a kapcsolatokból, hiszen amikor innovatív technológiák fejlesztésén dolgozik, az egyetemi szféra tudományos potenciáljára vagy a startup világ kreatív energiáira mindig számíthat – mutatott rá Veres Zsolt.
Az IBM számára egyelőre nem jelent problémát a szakemberhiány, ugyanakkor az utánpótlás biztosítása fontos feladat a cégnél. Ennek megfelelően szoros az együttműködés az oktatási intézményekkel, hiszen lényeges, hogy a képzésbe beépüljenek a számukra szükséges képességek is. Idővel ugyanakkor mindenképpen összgazdasági szinten is foglalkozni kell az informatikai szakemberek képzésének helyzetével. Erre lehetőségként kell tekinteni, amely a piaci szereplők, az oktatási intézmények és a kormány közötti együttműködést igényel – mutatott rá a cégvezető.
Veres Zsolt szerint az IT ma már nem „vasakról”, még csak nem is szoftverekről szól, hanem ügyfelekről, vásárlókról, és az ő döntéseikről, amelyekre technológiai megoldások hatással lehetnek. Az IBM ezért nem is B2B vállalatnak tekinti magát, hanem B2B2C-nek, hiszen az általa kínált megoldások célja, hogy ügyfelei a leghatékonyabban érjék el, nyerjék meg és tartsák meg saját ügyfeleiket, vásárlóikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.