BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig jut több egészségügyre

A szorosan vett egészségügyi kiadások közül csupán néhányra jut több pénzt jövőre az ideinél. Ilyen a sokat emlegetett háziorvosi ellátás, amelyre az idei 101 milliárddal szemben 107 milliárd jut jövőre, azzal a tízmilliárddal együtt, amit a kormány a háziorvosi praxisok rezsijének finanszírozására, áttételesen a doktorok fizetésének növelésére szán.

A kórházi és szakrendelői büdzsé 615-ről 628,8 milliárdra emelkedik jövőre, ami legfeljebb inflációkövetőnek minősíthető. Az egészségügyi intézmények számára az a 60 milliárd forint számít valódi plusztámogatásnak, ami a Miniszterelnökség fejezet céltartalékában szerepel, és amivel kapcsolatban Zombor Gábor egészségügyi államtitkár többször is megígéter, hogy az teljes egészében a kórházak adósságrendezését szolgálja. Erre szükség is van, tekintettel arra, hogy tartozásuk október végén meghaladta a 70 milliárd forintot.

Jövőre vagy többet betegeskedhetünk, vagy a kormány tényleg azzal számol, hogy többeket foglalkoztatnak, mert az ez évi 62,8 milliárd forintnál 5,6 milliárddal többet szán a táppénzek fedezetére. A laborvizsgálatokra és a művesekezelésre rendelkezésre álló 2015-ös költségvetési fedezet viszont forintra megegyezik a 2014-essel: 21,1, illetve 23,1 milliárd forint. A mentők az idei 28,7 milliárddal szemben 29,4 milliárdból gazdálkodhatnak jövőre, és a költségvetéssel szinte egy időben elfogadott egészségügyi salátatörvény alapján van is mire költeni ezt a többletet: ezentúl az Országos Mentőszolgálat feladata lesz a kórházi és az azon kívüli sürgősségi ügyeleti rend megszervezése, valamint a kórházi ellátáson kívüli sürgősségi, orvosi ügyeleti ellátásban való részvétel is.

A gyógyszertámogatásra fordítható keret mindössze 4 milliárd forinttal emelkedik jövőre, 294,1-ről 298,1 milliárdra. Ebből kétmilliárdot meg is finanszíroznak maguk a gyógyszergyártók, akiknek az idei 56 milliárd forinttal szemben 58 milliárdot kell befizetniük jövőre az Egészségbiztosítás kasszájába. Ilku Lívia, a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének igazgatója szerint egyértelmű, hogy akár az elöregedésből mint világszintű problémából, akár a hazai lakosság egészségi állapotából indulunk ki, az egészségügy finanszírozására, ezen belül a gyógyszer-finanszírozásra többet kell költeni. Az is biztos – mondta -, hogy ennek a megoldására az állami költségvetés egymaga nem képes.

Gyógyászati segédeszközökre ugyanúgy 51,3 milliárd forintot irányoztak elő jövőre, mint az idén; ahogy az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, Rásky László fogalmazott: a Nemzetgazdasági Minisztériumnál egyszerűen erre a nagyságrendre álltak be. Igyekszik a valóságot is ehhez szabni a kormány, aminek érdekében a jövő év első felében átfogó átalakításokat tervez az eszközellátásban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.