BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Norvégia még jobban rákapcsol a vízenergia hasznosítására

Óriási, forintban kifejezve több száz milliárd értékű korszerűsítést hajtana végre meglévő termelő vízerőműveiben a norvég állami Statkraft vízenergia-vállalat. Norvégia villamosenergia-ellátása döntően a vízerőművek szolgáltatta energián nyugszik, a meglévő erőművek korszerűsítése mellett egy közelmúltbeli jogszabály változtatás miatt eddig védett folyószakaszokon is épülhetnek újak.

Norvégia az Egyesült Államokkal együttműködve kívánja előmozdítani a vízenergia kihasználására irányuló kutatásokat valamint a technológiamegosztást – írja az Origo. A skandináv állam emellett óriási értékű vízerőmű-beruházásokat valósítana meg, miközben a környezetvédelmi aggályok ellenére új folyókon teszi lehetővé a vízenergia hasznosítását a növekvő energiaigény miatt. Az ország villamosenergia-ellátását szinte teljes egészében a vízenergia hasznosítása biztosítja több mint 1700 vízerőművel.

Norvégia állami tulajdonú megújuló eneriga termelővállalata jelentős összegeket fordít vízerőművel korszerűsítésére (illusztráció)
Norvégia állami tulajdonú megújuló eneriga termelővállalata jelentős összegeket fordít vízerőművel korszerűsítésére (illusztráció)
Fotó: Unsplash

Norvégia szorosabbra fűzte vízenergia-partnerségét az Egyesült Államokkal

A norvég állami tulajdonú Statkraft csoport Európa legnagyobb megújuló energia termelője, egyben Norvégia legnagyobb energiatermelő vállalata. A vállalat most több száz milliárd forintnak megfelelő forrás felhasználásával végezné el több termelő erőművének korszerűsítését, amiben az Egyesült Államok lesz a partnere, a két ország energetikai kérdésekért felelős minisztériumának júliusi megállapodása értelmében. 

A vízenergiával kapcsolatos norvég tervekről árulkodik, hogy idén februárban a parlament megszavazta egyes, korábban környezeti okokból védettséget élvező folyók megnyitását vízerőművek telepítése előtt. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezeken a folyókon bizonyosan vízerőművek létesülnek, ám a döntés heves tiltakozást  váltott ki az ökoszisztémákért aggódó környezetvédelmi csoportokból. 

A döntés nyomán lehetségessé válni 1 megawatt beépített kapacitásnál nagyobb vízerőművet létesíteni egyes védett vízi szakaszokon, amennyiben a telepítés „jelentős társadalmi haszonnal” jár, és a környezeti következmények „elfogadhatók”. 

Norvégiában mintegy 400 ilyen védett vízi folyamszakasz található.

A vízenergia hasznosításának erősítéséről szóló hírek azt követően érkeznek, hogy idén év elején komoly feszültség bontakozott ki az EU és Norvégia között. Norvégia, bár nem az EU része, az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagjaként át kell vennie a blokk jogszabályait, ám Brüsszel olyan módon kívánt nyomást gyakorolni a norvég energiaiparra, ami az ország számára elfogadhatatlan. A vita a kormánykoalíció összeomlásához vezetett.

További részletek az Origo cikkében olvashatók. 

A Statkraft videója Norvégia egyik legnagyobb vízenergia hasznosító projektjéről:

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.