BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Nemzetközi nyomás Izraelen: huszonöt ország követeli a gázai harcok leállítását

A dokumentum élesen bírálja az izraeli humanitárius segélyelosztási rendszert, miközben a Hamásztól a túszok szabadon engedését követelik. Huszonöt ország külügyminisztere, köztük a brit, a francia és a japán diplomácia vezetője közös közleményben szólította fel Izraelt és a Hamászt a Gázai övezetben zajló harcok azonnali befejezésére.

A Gázai övezetben hónapok óta tartó harcok miatt egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik mind Izraelre, mind a Hamászra. Hétfőn 25 ország – köztük az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország és Japán – külügyminisztere közös közleményt adott ki, amelyben a harcok azonnali beszüntetését követelik. A nyilatkozatot Hadja Lahbib, az Európai Unió egyenlőségért felelős biztosa is aláírta.

Daily life in Gaza under Israeli attacks gázai övezet
Huszonöt ország külügyminisztere, köztük a brit, a francia és a japán diplomácia vezetője közös közleményben szólította fel Izraelt és a Hamászt a Gázai övezetben zajló harcok azonnali befejezésére / Fotó: Anadolu via AFP

A közlemény hangsúlyozza a Gázai övezetben élő civilek szenvedéseit, külön kiemelve a humanitárius segélyek kiosztásának problémáit. A dokumentum szerint az izraeli kormány által bevezetett segélyelosztási mechanizmus „veszélyes, mélyíti az instabilitást, és megfosztja a gázaiakat emberi méltóságuktól”. Felhívják a figyelmet arra is, hogy a konfliktus kezdete óta már több mint 800 palesztin halt meg, miközben segélyre vártak.

Humanitárius katasztrófa a Gázai övezetben

A külügyminiszterek súlyos vádakat fogalmaztak meg Izraellel szemben, amiért az szerintük „megtagadja az alapvető humanitárius segítséget” a térség lakóitól. Ugyanakkor felszólították a Hamászt, hogy azonnal engedje szabadon a még mindig fogságban lévő izraeli túszokat.

A nyilatkozat kitér arra is, hogy az aláíró országok „szigorúan ellenzik” a megszállt palesztin területek demográfiai összetételének megváltoztatására irányuló törekvéseket, és felszólítanak a zsidó telepek építésének azonnali leállítására is.

Izrael külügyminisztériuma élesen visszautasította a nyilatkozatot, azt „a valóságtól elrugaszkodottnak” minősítve. A jeruzsálemi közlemény szerint a dokumentum „rossz üzenetet küld a Hamásznak”, mivel figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy „a Hamász kezdte ezt a háborút, és ő akadályozza a tűzszünetről és a túszokról szóló megállapodást is”.

Izrael egy városba akarja letelepíteni a teljes gázai lakosságot – megkezdődhet a hatvannapos tűzszünet is

Izrael Katz védelmi miniszter bejelentette, hogy Izrael humanitárius zónát hozna létre Rafah romjai között, ahol akár a teljes gázai civil lakosságot is elhelyeznék Hamász-mentes körülmények között. A területet szigorúan őriznék, és csak biztonsági ellenőrzés után lehetne belépni, de a belépők védve lennének az izraeli támadásoktól. A cél, hogy Gáza háború utáni igazgatásába nemzetközi partnereket vonjanak be – a palesztin hatóság nélkül.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.