Rendkívüli jelentőségű szerződéseket írtak alá intenzív, öt hónapos tárgyalásokat követően tegnap reggel a paksi erőmű bővítéséről – mondta Aszódi Attila, a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztos a tegnapi budapesti kormányszóvivői tájékoztatón. Az MTI tudósítása szerint három szerződésről van szó: az első, úgynevezett EPC-szerződés az erőmű tervezésének részleteit tisztázza, a következő 12 év feladatait rögzíti. A második üzemeltetési-karbantartási szerződés, a harmadik pedig üzemanyag szerződés.
A kormánybiztos hangsúlyozta, hogy az erőmű magyar tulajdonban marad, a teljes, 12,5 milliárd eurós keretbe a beruházás minden körülmények között belefér. A finanszírozáshoz 10 milliárd euróval járul hozzá az orosz fél, a magyar kormány része 2,5 milliárd euró. A kormánybiztos kifejtette, hogy a 12,5 milliárd eurós összeg kellő tartalékot tartalmaz, így abból valóban felépülhet a két új blokk. Arra a kérdésre pedig, hogy nem jár-e úgy az atomerőmű építése, mint a Déli Áramlat gázvezeték – vagyis hogy eláll tőle az orosz fél – a kormánybiztos azt válaszolta, hogy többször rákérdeztek és a szükséges összeg rendelkezésre áll. Ezen túlmenően is számos biztosítékot építettek be a szerződésbe.
A kettő, egyenként 1200 megawatt teljesítményű blokk harmadik generációs, nyomott vizes reaktorokat tartalmaz. Jelenleg a világon épülő atomerőművek 80 százaléka ilyen és ez a technológia határozza meg az atomenergetikát 60-80 évre – mondta a technikai részletekről Aszódi Attila. A most aláírt megállapodások alapján januártól elkezdődhet az orosz tervek magyar adaptációja. Az építés 2018-ban indulhat, majd az első blokk 2025-ben, a második pedig egy évvel később indulhat. Az első fűtőanyag töltet költsége része a beruházásnak. A szerződések szerint a reaktor-szigetet az orosz fél készíti, de a beruházás értékének 40 százalékát külső cégek végzik. Ezek részvételére az uniós közbeszerzési szabályokat alkalmazzák.
Arra a kérdésre, hogy a finanszírozási konstrukció nem minősül-e tiltott állami támogatásnak, Aszódi Attila nemmel válaszolt. Mint az EU-ban minden hasonló méretű beruházást ezt is be kellett jelenteni az Európai Bizottságnak. Hivatalos válasz azonban onnan még nem érkezett – tette hozzá a kormánybiztos. A fizetési megállapodást pedig még annak megkötése előtt bemutatta Magyarország a bizottságnak. Az üzemanyag-ellátásról pedig – szintén kötelező uniós előírás miatt – az Európai Ellátási Ügynökséggel egyeztettek – tette hozzá. Aszódi Attila közölte azt is: a tervezett kilowattóránkénti 15-17 forintos áramár fedezi a beruházás tőke- és kamatköltségét, az üzemeltetés díját, majd a 60 éves üzemidő utáni leszerelést is, így állami támogatásra nem lesz szükség.
A szerződés aláírása a parlamenti pártok körében nem aratott osztatlan sikert: Szél Bernadett, az LMP társelnöke szerint a dokumentumokat nyilvánosságra kell hozni, a kormány nem hivatkozhat arra, hogy magánjogi szerződésekről van szó, mivel közpénzt fordítanak azokra. Ezek felhasználásának nyilvánosságát pedig az alaptörvény mellett számos más jogszabály, a többi közt az állami vagyonról szóló törvény is biztosítja – fűzte hozzá.
Titkos részletek
A paksi bővítéssel kapcsolatos, a napokban benyújtott törvényjavaslat lehetővé teszi azt is, hogy bizonyos adatok ne kerüljenek nyilvánosságra a beruházással kapcsolatban. Erre akkor van lehetőség, ha a nyilvánosságra hozatal nemzetgazdasági érdeket sértene, vagy a szellemi tulajdonhoz való jog sérülne. Ebben az esetben 15 évre titkosítanák a szerződéseket. A tervezet helyenként szigorításokat tartalmaz a hagyományos építkezésekhez képest, például előírja, hogy a projektbe bevonandó vállalkozónak, alvállalkozónak rendelkeznie kell érvényes telephely-biztonsági tanúsítvánnyal. Máshol felmentést ad hatályos előírások alól, így az építkezésben érintett létesítményekre nem kell alkalmazni az építői fedezetkezelésre vonatkozó rendelkezéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.