BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az állam lenyomná a vállalkozások piaci áram- és gázárait is

Népszerűség Az idén csökkenhetnek a szabadpiaci energiaárak a 2015-ben létrejövő állami szolgáltató jóvoltából Németh Szilárd, a Fidesz rezsicsökkentésért felelős politikusának tegnapi bejelentése szerint. Közel 10 százalékkal is kisebb lehet a vállalkozások energiakiadása. Az állam egy éven belül külön vállalatot hoz majd létre a víziközmű szolgáltatásra.

Az állami energiaközmű-társaságról azonban még nem sok tudható. Megalapítását korábban ez év elejére ígérték, Lázár János miniszter a közelmúltban már az első negyedév végét valószínűsítette, Németh Szilárd pedig csütörtökön már időpontot sem jelölt meg, csak egy időszakot.

A probléma mégsem ez, hanem az az állítás, hogy egy állami szolgáltató megjelenésétől, az állami beavatkozástól lesz olcsóbb az energia. Bár az egyetemes szolgáltatásban látszólag ez történt, a valóság akkor is az volt, hogy – mivel az elmúlt években egyébként is csökkentek a nemzetközi áram- és gázárak –, a korábbi szabályozás mellett és a hatósági árak bevezetése nélkül is kisebb lett volna a háztartások rezsije. Igaz, talán kisebb mértékben, mint amennyit az állami intézkedések előírtak, esetenként komoly keresztfinanszírozás árán.

Kérdés, hogy az állami szolgáltató milyen eszközökkel törné le a piaci árakat. Ha netán bizonyos előnyöket fog élvezni (például másokat kizáróan, vagy másokat megelőzve férhet hozzá egyes forrásokhoz), az nem ígérkezik korrekt megoldásnak, de teljes körű árcsökkentésnek sem. Ha a saját nyeresége terhére adja olcsóbban az áruját, az tisztességes, de kérdés, mire elég.

Kézenfekvőbb útnak tűnik az alacsonyabb ár felé, ha az állam megmaradna a saját, szabályozói szerepében, ott viszont a sarkára állna: felszámolná azokat a korlátokat, amelyek miatt az áram és a gáz ára nem eshet olyan alacsonyra, amilyet a piac lehetővé tenne. A nemzetközi tendenica ugyanis most egyébként is az áresés.

Például intézkedne, hogy ne Ukrajna felől érkezzen négyszer annyi gáz Magyarországra, mint Ausztria felől, amikor éppen az utóbbi forrás az olcsóbb, és amikor a nagykereskedőnek egyébként is kötelessége a rendelkezésére álló, legolcsóbb forrásból vásárolni. Átadathatná az állam az állítólag műszaki okok miatt nem működő magyar-szlovák összekötő vezetéket is, hogy a gázkínálat növekedése is tehesse a dolgát a piacon. Dolgozhatnának továbbá kisebb nyereséggel az állami áram- és gáz nagykereskedők, de még a paksi atomerőmű is. Nyilván mindig van mit javítani a villamos energia hálózat működésén is, és a hab a tortán: ideje lenne megszabadítani a vállalkozásokat a lakossági rezsicsökkentés során a nyakukba rakott ártöbblettől.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.