BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kitűnő lett a Richter harmadik negyedéve

Több mint 4 százalékkal drágultak a Richter részvényei a tegnapi tőzsdenyitást követően arra, hogy a gyógyszergyári cég kitűnő harmadik negyedévi eredményt tett közzé.

Sikerült jócskán meglepnie a befektetői piacot a Richter Gedeon Nyrt.-nek. Az elemzők előzetesen úgy vélték, a gyógyszercég harmadik negyedéves teljesítménye elmaradhat az előző két negyedéviétől. Ami persze nem az ő hibájuk, hiszen a Richter menedzsmentje is visszaesést jelzett előre júliusban. Ehhez képest a társaság tegnap ismertetett valamennyi főbb eredményességi mutatója – az árbevétel, az üzemi eredmény és az adózott nyereség – bőven meghaladta a becsült értékeket.

Elsősorban azért, mert az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) szeptemberben engedélyezte a skizofrénia, illetve az egyes típusú bipoláris betegséghez társuló mániás vagy kevert epizódok kezelésére szolgáló Cariprazine forgalmazását. Ezzel több mint 20 millió dolláros mérföldkő bevételhez jutott a vállalat, miközben a piac legfeljebb 15 millióra számított. Az FDA engedélyének jelentősége, hogy a Richter az első kelet-európai gyógyszergyártó, amelyik saját hatóanyagát be tudta vezetni az amerikai piacra, ahol legtöbbször magasabb haszonkulccsal történik az értékesítés – ecsetelte az Equilor Befektetési Zrt.

A Cariprazine 2016 első negyedévében kerülhet forgalomba az Egyesült Államokban – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója. Bár Európában is beadják a gyógyszer-törzskönyvezési kérelmet, ideális esetben is csak egy év múlva születhet meg a forgalmazási engedély, Japánban pedig még később, 2017 végén.

Mivel a Cariprazine csak egyszeri tétel, a Richter-részvények szárnyalásához az is kellett, hogy a hazai gyógyszergyár a történetének legmagasabb, 92,6 milliárd forintos július–szeptember közötti árbevételét érte el.  A növekedés motorja Kína volt, ahol euróban mérve közel 60 százalékkal nagyobb volt a forgalom, de két számjegyű volt a bővülés az Egyesült Államokban és Latin-Amerikában is, míg az EU-ban 8,7 százalékos. Ezek együttesen ellensúlyozták az orosz piac enyhe, illetve az ukrán brutális (52,5 százalékos) visszaesését. Magyarországon gyakorlatilag stagnált a forgalom, nagyrészt azért, mert az árszabályozás érdemben nem változott, az október 1-jével érvényesített árcsökkentések (vaklicit) éves hatását a KBC Equitas nagyjából 39 millió forintra teszi.

Továbbra is komoly húzóerőnek számít a Richter nőgyógyászati készítménye, az Esmya, amelynek idei harmadik negyedéves forgalma másfélszer nagyobb lett az előző év azonos időszakáénál. Ám az Equilor inkább azért ajánlja vételre a Richter papírjait, mert arra számít, hogy az Allergan barátságos fúzióra lép az Egyesült Államok egyik legnagyobb gyógyszergyártó cégével, a több mint 150 éves múltra visszatekintő Pfizerrel. Utóbbinak a gigantikus értékesítési hálózata ugyanis előnyt jelenthetne a Cariprazine, így a Richter eredményességének szempontjából is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.