
Brüsszel figyelmeztette a Temut: veszélyes termékek és megtévesztő gyakorlatok árasztják el az online piacteret – brutális bírságra számíthat a kínai óriás
Az Európai Bizottság előzetes megállapítása szerint a kínai Temu online piactér nem védi megfelelően az európai fogyasztókat a veszélyes, illegális termékektől. A digitális szolgáltatási törvény (DSA) értelmében ez súlyos jogsértésnek számít, és a platformra akár a globális éves árbevételének 6 százalékát is elérő bírság várhat.

A Temu több mint 94 millió havi aktív felhasználóval rendelkezik az EU-ban, így a DSA szerint a „nagyon nagy online platformok” közé tartozik, ezért a fogyasztók védelmében szigorúbb kötelezettségek vonatkoznak rá. Az Európai Bizottság szerint a Temu nem tesz eleget ezeknek a szabályoknak.
Bizonyítékaink szerint magas a kockázata annak, hogy az európai fogyasztók illegális termékekkel találkoznak a platformon
– áll a testület hétfői közleményében.
A bizottság már tavaly októberben hivatalos vizsgálatot indított a Temu működésével kapcsolatban. Azóta a vádak listája egyre bővül: veszélyes áruk exportja az EU-ba, megtévesztő akciók, hamis vásárlói értékelések, elégtelen információk az eladókról, valamint a felhasználókat „függőségre” hajlamosító alkalmazástervezés is szerepel a kifogások között.
Brutális bírságra számíthat a Temu
Henna Virkkunen, az Európai Bizottság alelnöke szerint a Temu nem teljesíti azt a kockázatkezelési szintet, amelyet a DSA megkövetel. „Azért vásárolunk online, mert bízunk abban, hogy a belső piacunkon elérhető termékek biztonságosak és megfelelnek a szabályainknak. A Temu jelenlegi gyakorlatai ettől messze elmaradnak” – jelentette ki.
A cégnek lehetősége van válaszolni a vádakra, és módosítani a működését, de ha a bizottság továbbra is hiányosságokat talál, akkor megállapíthatja a DSA megsértését, és súlyos bírságot szabhat ki.
A Temu szóvivője közölte: a vállalat továbbra is „teljes mértékben együttműködik” az Európai Bizottsággal.
Virkkunen szerint az uniós álláspont világos: „A fogyasztók biztonsága az online térben nem alku tárgya. Az uniós szabályok, köztük a digitális szolgáltatási törvény, az online védelem alapját képezik.”
Fulladásveszélyes babacumi, mérgező esőkabátok, UV-szűrő nélküli napszemüvegek – csak néhány gyöngyszem a Temu és a Shein termékdömpingjéből
A tapasztalatok sokkolták az uniós biztost is. Miközben a blokk egyre szigorúbban lép fel a kínai online kiskereskedők ellen, Michael McGrath igazságügyi biztos igencsak meglepődött egyes termékek toxicitása miatt.






