Egyre súlyosabb mértéket ölt a demográfiai válság Oroszországban. Erre maga Anton Kotyakov munkaügyi miniszter világított rá kedden, amikor Vlagyimir Putyint arról tájékoztatta, hogy a becsléseik szerint 2030-ig 10,9 millió embert kell bevonni az orosz gazdaságba – derült ki a Kreml közleményéből, amit a Business Insider vett észre.
A miniszter szerint ez a létszám arra kell, hogy pótolják azt a 10,1 millió dolgozót, aki nyugdíjba vonul, továbbá biztosítsák 800 ezer új álláshely betöltését. Kotyakov arra figyelmeztetett, hogy ha a termelékenység növekedése nem a várakozásoknak megfelelően alakul, akkor „további munkaerőhiány” is kialakulhat.
A nyilatkozat egy olyan megbeszélésen hangzott el a Kremlben, amely az orosz demográfiai helyzettel és egészségüggyel foglalkozott. A kormányülés célja a születésszám növelésének elősegítése volt. Az orosz elnök a népességnövekedést nemzeti prioritásnak és „etnikai túlélési” kérdésként jellemezte.
Vlagyimir Putyin arra buzdította a nőket, hogy vállaljanak akár nyolc gyermeket is.
2024-ben az oroszországi születésszám 1,22 millióra csökkent – ez a legalacsonyabb érték 1999 óta. Eközben a halálozások száma 3,3 százalékkal 1,82 millióra nőtt a hivatalos adatok szerint. Az ország lakossága tavaly mintegy 146 millió fő volt.
A születésszám növelése azonban nem az egyetlen kihívás – mutatott rá a Business Insider. Az orosz–ukrán háború ugyanis súlyosbította a munkaerőhiányt: a harctéri sebesülések és halálesetek csökkentették a munkaképes lakosság nagyságát, de a fiatal, képzett szakemberek elvándorlása is egyre jelentősebb.
A demográfiai kilátások annyira borúsak, hogy az Atlantic Council nevű agytröszt egy korábbi jelentése szerint
Oroszország lakossága akár a felére is csökkenhet az évszázad végére.
A vállalkozások már most érzik a munkaerőhiányt. A munkaadók egyre gyakrabban nyugdíjasokat és tinédzsereket alkalmaznak, hogy betöltsék az üres állásokat.
A munkaerőhiány a bérek és az infláció emelkedéséhez vezetett. 2023 végére az orosz gazdaság olyannyira túlpörgött, hogy a jegybank már a túlhevülés veszélyére figyelmeztetett.
Most azonban úgy tűnik, a lendület megtört. Makszim Resnyikov gazdasági miniszter júliusban arról beszélt, hogy az orosz gazdaság „a recesszió szélére került”.
Vészesen lassul az orosz gazdaság, recesszió jöhet
Oroszországban a beruházási folyamatok lefékeződtek, a lakosság elérte a jövedelemnövekedési tempó felső határát, és a pesszimista jövőkép miatt inkább megtakarít, mintsem fogyasztana – ismerik el orosz elemzők. A nyugati közgazdászok szerint az orosz gazdaság viszont egyenesen halad a recesszió felé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.