BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Most mentesek vagyunk a madárinfluenzától, de a csirkemell és a tojás ára még mutatja a vírus hatását

Egy év alatt nagyot drágult a csirkemellfilé, és még nagyobbat a tojás. A háttérben a madárinfluenza áll, ami miatt egy év alatt megtízszereződött az USA tojásimportja.

Július második hetében kilogrammonként 457 forint volt a vágócsirke termelői ára, vagyis a feldolgozók 8,9 százalékkal drágábban vásárolhatták fel az élő csirkét, mint egy évvel korábban. Eközben a felvásárolt mennyiség 10,3 százalékkal alacsonyabb volt, mint tavaly ilyenkor – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adataiból, amelyek arra az időszakra vonatkoznak, amikor Magyarország hivatalosan is mentes lett a madárinfluenza vírusától. Ugyanebben az időszakban az AKI által vizsgált feldolgozott termékek közül egyedül a csirkemáj – amelyet szívvel együtt kínáltak – lett olcsóbb a feldolgozóknál, itt 6,9 százalékos volt az árcsökkenés. 

madárinfluenza,, Chickens,In,Cage,Eating,Food,With,Eggs,Down,The,Rail
A madárinfluenza alaposan megemelte a tojásárakat / Fotó: I Wall / Shutterstock

Az egyéb termékek drágultak, így a

  • csirke egészben, 70 százalékos és csirke egészben, 65 százalékos 5,4 és 12,
  • a csontos csirkecomb 1,4,
  • csirkemellfilé 21,1,
  • a csontos csirkemell pedig 1,8 százalékkal

magasabb áron került a feldolgozókhoz. A csontos csirkecomb feldolgozói átadási ára kilónként 931,8, a csirkemellfiléé pedig 2165,5 forint volt július másik hetében.

A fogyasztói árakból egyelőre a júniusi adatok ismertek, ezek alapján pedig a csirkecomb kilogrammja átlagosan 1150 forint míg a csirkemellfilé 2400 forintba került a kiskereskedelemben, ami azt jelenti, hogy a csirkecomb tavaly júniushoz képet 5 százalékkal olcsóbb lett, míg a mellfilé 11 százalékkal drágább.

Madárinfluenza: most mentesek vagyunk

A tojás termelői ára a csirkehúsénál intenzívebben emelkedett: az AKI szerint a ketreces tartásból származó M és L méretű étkezési tojás csomagolóhelyi ára darabonként 65,30 forint volt 2025 első huszonnyolc hetében, 30,1 százalékkal múlta felül a 2024. év azonos időszakának átlagárát. Az M méretosztályú dobozos tojás darabjának csomagolóhelyi ára 27,2 százalékkal 67,97 forintra, az L méretosztályú dobozos tojásé 25,2 százalékkal 78,33 forintra emelkedett. Az M-es tálcás tojás csomagolóhelyi ára 32,4 százalékkal 59,40 forintra, az L-es tálcás tojásé 35,5 százalékkal 64,89 forintra nőtt darabonként. A mélyalmos tartásból származó étkezési tojás (M+L) darabjának csomagolóhelyi ára 73,71 forint volt 2025 első huszonnyolc hetében, ami 26 százalékkal magasabb a 2024. év azonos időszakának átlagáránál.

A baromfitermékek áremelkedésében közvetlenül és közvetett módon is kulcstényező a madárinfluenza. 

Jó hír, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egy hete közölte: Magyarország ismét madárinfluenzától mentesnek minősül az Állategészségügyi Világszervezet előírásai alapján. Ez az ország egészére kiterjedő kedvező státusz lehetővé teszi, hogy élő baromfival és baromfitermékekkel akadálytalanul lehessen kereskedni az egyes harmadik országokkal. A madárinfluenzától való mentes státusz visszamenőleg, 2025. július 5-től érvényes. A Magyarországgal szemben korlátozást bevezető harmadik országok esetében a korlátozások addig érvényesek, amíg az adott harmadik ország nem jelzi ennek ellenkezőjét, az aktuális információkat pedig a Nébih a honlapján közli.

A madárinfluenza újbóli felbukkanásának megelőzése érdekében az állattartóknak továbbra is be kell tartaniuk a járványvédelmi alapkövetelményeket, így továbbra is kötelező az állatok etetését és itatását fedett, lehetőség szerint oldalról is zárt helyen végezni, a takarmányt és az alomanyagot pedig zárt térben kell tárolni, illetve az almot – ha nem lehetséges a zárt térben tartás, fóliával kell lefedni a vadmadarak hozzáférésének megakadályozása végett. 

Növekvő pályán marad, de járványok és a háborúk miatt fékez a baromfipiac
Erős negyedéven van túl a globális baromfi-kereskedelem, de a RaboResearch legfrissebb globális baromfijelentése szerint a globális piacok kilátásait a geopolitika és a madárinfluenza fogja alakítani. Magyarország a madárinfluenza-járvány által súlyosan érintett országok között van.

A szakemberek szerint a baromfitelepek járványvédelme Magyarországon főként a csirkéknél magas szintű, ennek ellenére nemcsak a víziszárnyasoknál, hanem ott is megjelent a vírus, és sokan tartanak tőle, hogy ősszel újraindul a madárinfluenza-szezon. Tavaly egyébként július 3-ától volt érvényes visszamenőleg mentes státusz, és októberben jelent meg újra a vírus.

Válságkezelés az USA-ban

A madárinfluenza hatása igazán az USA-ban forgatta fel a piacot, de az európai kínálatot is csökkentette, így az áremelkedés irányába hatott, a tojás ára a válság csúcsán megduplázódott. Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) júliusban megjelent előrejelzése szerint az USA tojástermelése 4 százalékkal csökkenhet 2025 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához képest, és éves szinten 5 százalékkal mérséklődhet 2024-hez viszonyítva. Az egy főre jutó tojásfogyasztás csaknem 4 százalékkal lehet kevesebb az idei év harmadik negyedévében, 2025-ben pedig előreláthatóan ugyanennyivel múlhatja alul a tavalyi évi mennyiséget.

Az USDA július elején azt jelentette, hogy az USA 2025 januárja óta több mint 26 millió héjas tojást importált, vagyis több mint tízszer annyit, mint 2024 azonos időszakában.

A behozatal növekedése a mezőgazdasági miniszter, Brooke Rollins ötpontos tervének egyik intézkedése a magas patogenitású madárinfluenza vírusa elleni küzdelem és a tojásárak csökkentése érdekében. A terv – amit a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) ismertetett a honlapján – magában foglalja

  • a behozatal növelését,
  • a biológiai biztonság javítását, 
  • a vakcinázási lehetőségek kutatását és 
  • a gazdáknak nyújtott pénzügyi könnyítéseket. 

A miniszter sikeresnek nevezte a tervet, mivel az – a tojás nagykereskedelmi árának 64 százalékos csökkenése mellett – több mint 900 befejezett biológiai biztonsági minősítést eredményezett az amerikai baromfifarmokon.

Idén februárban az USDA egy egymilliárd dolláros tervet jelentett be a madárinfluenza elleni küzdelemre, miután a madárinfluenza H5N1 törzse miatt az elmúlt három évben közel 170 millió baromfit kellett leölni, ami a tojás árának elszabadulásához vezetett.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.