BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb gázfenyegetés

Oroszország „ma vagy holnap” (tehát tegnap vagy ma) leállíthatja az Ukrajna irányába történő gázszállítását vevője tartozásai miatt – jelentette be tegnap Alekszander Novak orosz energiaminiszter. Közlése nem sokkal az után született, hogy néhány napja ismeretlen tettesek felrobbantották az Ukrajnától Moszkva által elcsatolt Krímet ellátó villamosenergia-távvezetéket, Ukrajna lényegében semmit nem szállít a Krímbe, Oroszország pedig jelezte, hogy januártól nem vásárol élelmiszert nyugati szomszédjától.

A hazai nagynyomású földgázrendszer irányítója, az FGSZ Zrt. tegnap késő délután a „szóbeli hírt” nem kívánta kommentálni, viszont ha kapott volna értesítést arról, hogy leáll vagy csökken a kelet felőli gázbehozatalunk, azt vélhetőleg hivatalosan bejelentette volna. Mindazonáltal úgy tudjuk, a kereskedők tegnapra feleannyi gáz behozatalára foglaltak le beregdaróci kapacitást, mint egy nappal korábban.

A magyarországi és a térségi gázellátás kérdése azért merülhet fel, mert az orosz miniszter nem emelte ki, hogy a Gazprom az Ukrajnán keresztüli tranzitot akkor is fenntartja, ha Ukrajnának nem szállít. Hazai gázpiaci illetékesek és döntéshozók a közelmúltban azt közölték a Világgazdasággal, hogy a közelgő télen azért nincs veszélyben a hazai gázellátás, mert nem kell tartani az ukrajnai import elakadásától, illetve mert gáztartalékaink és gázinfrastruktúránk adottságai is kellő védelmet kínálnak. Való igaz: tárolóinkban több gáz van elraktározva, mint amennyi a lakosság téli ellátásához kell, nyugati importkapacitásainkat (nem hivatalos értesülésünk szerint) most épp senki nem használja, és bevethető új csodafegyverünk is, a még kongó magyar–szlovák összekötő vezeték. A lakosság mellett persze más is vár gázt, de e téren is készen állunk. Az energiahivatal a közelmúltban jóváhagyta az idei télen hatályos, hatfokozatú gázkorlátozási sorrendre, valamint a hozzá tartozó mennyiségi értékekre és időtartamokra vonatkozó szabályokat. (Utoljára a lakosságtól vonható meg az energiahordozó.) Az előző évihez képest annyi a változás, hogy az Alcoa Köfém és a Mol Petrolkémia (volt TVK) korlátozási időtartama lerövidült. A Dunai Finomító viszont hiába szeretett volna bekerülni a nem korlátozható kategóriába, maradt, ahol volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.