A kihasználtnál sokkal nagyobbak a hazai gáz-infrastruktúrában lévő lehetőségek, vagyis bőven vannak tartalékaink a tranzitban és a föld alatti tárolásban is. A fő ok a Világgazdaságot tájékoztató gázkereskedők szerint a kedvezőtlen tarifaképzés. Ám a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a rendszerhasználati díjaknak csak a felső határát határozza meg, azokból az érintett infrastruktúracégek engedhetnének. Alacsonyabb díjak mellett több gáz mozoghatna, minden érintett forgalma nőhetne, talán a profitja is.
A lehetséges haszon elvesztésén túl egy piaci forrásunk szerint más kár is fenyeget. Állítólag olyan kevés már a gáz a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) hajdúszoboszlói létesítményében, hogy annak a helyére elkezdett beszivárogni a víz. Ha nem tárolnak be rövid időn belül egymilliárd köbméter gázt, a tárolót a víz tönkreteheti. Az MFGT-től kapott válasz szerint a társaság tárolóinak lekötési szintje idén valóban alacsonyabb, mint a korábbi években volt, így a hajdúszoboszlói létesítményben is kevesebb a gáz, de vízbeáramlás nincs. A korábbiaktól eltérő üzemállapot nem áll fenn.
A lakossági téli hazai ellátására persze bőven elég az országban már bespájzolt, mintegy hárommilliárd köbméternyi gáz, ennyivel már egy importzavar is átvészelhető – viszont a teljes kapacitás 6,2 milliárd köbméter.
A tárolásban és hozzá kapcsolódóan a szállításban kihasználható egyik nagy lehetőséget Ukrajna kínálja azzal, hogy november 25-én leállította oroszországi gázimportját, és az olcsóbb, nyugati vevők felé fordult. Az orosz forráshoz ezer köbméterenként 240 dollárért jutna, ennél a Szlovákia és a Lengyelország felől érkező is olcsóbb. De a magyarországi is csak egy dollárral drágább, e kis többlet pedig éppen leküzdhető lenne alacsonyabb rendszerdíjakkal, és végre a jelenleg is kihasználatlan magyar–szlovák összekötő vezetéket is be lehetne vetni a trazithoz.
Persze így is megy Magyaroszág felől gáz Ukrajnába, de a töredéke a lehetségesnek. A szállítók a Világgazdaság értesülése szerint a francia GdF, a svájci Axpo, az amerikai TrailStone és talán a szintén svájci (magyar hátterű) METI. A vevő állami Naftogaztól kapott tájékoztatás szerint november 25. és 29. között, vagyis azon az első öt napon, amikortól a Naftogaz nem vett orosz gázt, a társaság nyugati importja körülbelül egymilliárd köbméter volt. Ebből 113,3 millió köbméter jutott Magyarországra.
Az FGSZ-től kapott tájékoztatás szerint a társaságtól a kereskedők nem kapnak kedvezőbb feltételeket ukrajnai szállításaikhoz, minden hálózati ponton a meghatározott kapacitástermék és a szabályozott tarifák érvényesek. Az FGSZ csak a szállítási útvonalakat biztosítja, az már a kereskedő dolga, hogy ezek közül melyiket használja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.