BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zuckerberg, a legfiatalabb filantróp

Mark Zuckerberg és neje 45 milliárd dollárnyi Facebook-részvényben fekvő vagyonukat saját jótékonysági alapítványuk gondjaira bízzák, Bill Gates példáját követve ezzel.

Nemes gesztussal ünnepelte meg első gyermekének születését Mark Zuckerberg, a Facebook társalapító vezérigazgatója, aki feleségével, Priscilla Channal együtt alapítványt hoz létre, s annak rendelkezésére bocsátja a birtokában lévő Facebook-részvények 99 százalékát. Nem kevés pénzről van szó: a pakett jelenlegi piaci értéke meghaladta a 45 milliárd dollárt, azaz a 13 ezer milliárd forintot. Minderről kislányuknak, Maxnak írt személyes hangú levélben tájékoztatták mind gyermeküket, mind a közvéleményt. Zuckerbergék szándékát illetően fals hangok is hallatszanak, egyszerű marketingfogásként értelmezve a felajánlást, különösen az „emberiség sorsának jobbra fordítása” mint kitűzött cél váltott ki a némi szkepszist. Zuckerbergék eddig sem voltak szűkmarkúak, ha felkarolandó cél támogatásáról volt szó. Keddi bejelentésükig összesen 1,86 milliárd dollár értékben adományoztak. A pár 2013-ban az Amerikai Filantrópok 50-es toplistájának élére állt, akkor 18 millió Facebook-részvényt, azaz 992 millió dollárt adtak a Szilícium-völgy Társadalmi Alapítványának, amely az összeget oktatási célokra és az egészségügyi ellátás javítására használhatja fel. Utána szünetet tartottak, a 2014-es listára fel sem kerültek, ami a mostani fejlemények tükrében nem szorul különösebb magyarázatra. A The Chronicle of Philantrophy tavalyi dicsőséglistájának az élén Zuckerbergéket Bill és Melinda Gates váltotta, 1,92 milliárd dolláros tétellel. A leggazdagabb üzletemberek adományozási szokásaiban új fejezetet teremtő Bill Gates vagyonának döntő hányadát az elmaradott térségek felzárkóztatására, a globális esélyegyenlőség megteremtésére és a társadalom számára kiemelten fontos programok támogatására ajánlotta fel. A Bill és Melinda Gates Alapítvány olyan sikeresen működik, hogy Warren Buffett, a legendás nagybefektető, a Berkshire Hathaway konglomerátum feje is a Gates házaspár alapítványára bízta magánvagyonát.

Bill Gates példáját a gazdagok társadalmi felelősségvállalását hirdető üzletemberek sora követi. Zuckerberg öt évvel ezelőtt írta alá a Giving Pledge kezdeményezést, amely a gazdagok vagyonhasznosításának új, értelmes célokat kitűző, hasznos formájáról szól. A 31 éves Zuckerberg ma még a világ 16. leggazdagabb emberének számít, s a 40 év alatti kategóriában nincs is párja. Követője viszont biztosan lesz. A Facebook feje a Szilícium-völgyben megtelepedett vállalatok vezetőinek körében fel kívánja kelteni az adakozó kedvet, új korszakot nyitva, új gondolkodásmódot meghonosítva a technológiaszektorban gombamód szaporodó fiatal milliomosok körében. Rajta kívül a Giving Pledge aláírói között olyan „techveteránok” is vannak, mint a szintén facebookos Sheryl Sandberg, az Oracle első embere, Larry Ellison vagy a Microsoft-társalapító Paul Allen. Az adományozási szokások is megváltoztak. Korábban a mágnások végrendeletükben jelölték meg azt a célt vagy szervezetet, amelyre örökségüket vagy annak egy részét adják. A maiak viszont még életükben hasznosítani szeretnék felhalmozott vagyonukat, egyben ki akarják élvezni a jótékonykodás élményének minden egyes percét.

A Zuckerberg-vagyon felhasználásának módjáról nem közöltek részleteket, arról a két hónapos szülési szabadságra ment cégvezető visszatérte után adnak tájékoztatást. Annyi bizonyos, hogy a részvényeket nem egyben adják át, s hogy az első három évben egy-egymilliárd dolláros pakettel alapozzák meg az alapítvány működését. Zuckerberg a speciális szavazati jogokat biztosító részvényeinek köszönhetően megkerülhetetlen tényező marad a Facebookot érintő döntéseknél.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.