BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elhunyt a palagáz-forradalom egyik vezéralakja

Alapítóját és korábbi vezérigazgatóját gyászolja az amerikai Chesapeake Energy: Aubrey McClendon szerdán autóbalesetben vesztette életét, amikor Chevy Tahoe luxusterepjárójával egy vasúti felüljáró betonfalának csapódott Oklahoma City közelében Az 56 éves menedzser egyedül ült az autóban, amely nagy sebességgel, fékezés nélkül ütközött a falnak, majd kigyulladt. McClendon öve nem volt bekapcsolva, ez szintén azt a verziót erősíti, hogy az 56 éves üzletember nem véletlen balesetben hunyt el. A helyszínelők szerint számos lehetősége lett volna korrigálni, de semmilyen erre utaló jelet sem tapasztaltak. Sokak szerint McClendon nélkül nem tört volna ki az Egyesült Államokban és Kanadában a palaolaj- ás palagázforradalom, amely teljesen átrajzolta nemcsak Észak-Amerika, de az egész világ energiatérképét is. A Chesapeake-et 1989-ben alapította, s a cég hamarosan a legnagyobb helyi gáztermelők közé emelkedett – írja a CNN.

A luxust kedvelő alapító-tulajdonos nem volt egyszerű eset, 24 éves „uralkodását” számos botrány kísérte, 2013-as távozását is a pénzügyi-jogi vizsgálatok sora előzte meg. A közvetlen kiváltó ok az volt, hogy a vezér 1,1 milliárd dolláros kölcsönt vett fel, s biztosítékként a társaság kitermelő kútjai jelölte meg. Mindezt a részvényesek háta mögött. E pénzből finanszírozta az úgynevezett Alapítói Fúrási Programot, amelynek lényege az volt, hogy minden egyes új termelő kútban automatikusan 2,5 százalékos tulajdonrészt biztosítottak McClendonnak. A jogászok hosszas vita után arra jutottak, hogy a finanszírozás ezen módja ellentétes a vállalat normáival, érdekkülönbségeket gerjeszthet. A vállalat viszont megvédte a vezérét, de az elindult tőzsdefelügyeleti vizsgálatok nyomán McClendon mégis jobbnak látta nyugdíjazni magát, hogy később az American Energy Partners nevű cég megalapításával térjen vissza az iparba.

Halála összefüggésben lehet azzal, hogy éppen az előző napon emeltek ellene vádat, miszerint 2007 és 2012 között az oklahomai fúrási jogokkal üzletelt. Igazságügyi minisztériumi szakértők szerint ő döntötte el, hogy a licitáláson ki mennyiért juthat bányatelekhez, ahol aztán olaj vagy gáz után kutathatott. McCleland ezt határozottan visszautasította. A halálhírt követően a minisztérium azonnal részvétét fejezte ki a családnak és az ismerősöknek.

A Chesapeake-et az energiaárak mostani zuhanása rendkívül súlyosan érintette, árfolyama a 2008-as 70 dolláros csúcs óta rendületlenül esik, ma már 3,40 dollárnál jár. A cég vezetése lassan napi rendszerességgel cáfolja a csődjéről terjengő híreket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.