BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Maurer Dóra lett a sztár a Biksadynál

Több mint nyolcszoros áremelkedést ért el Maurer Dóra 1986-os Kompozíció című szitanyomata a Biksady Galéria szezonnyitó aukcióján: 80 ezer forintos kezdő árról indulva jutalékkal együtt 600 ezer forintért kelt el. A siker egyrészt nyilván annak köszönhető, hogy a műkereskedelem érdeklődése általában a nyolcvanas évek felé fordult, másrészt a művész személyének is, mert nem szokott aukción szerepelni (egy másik grafikai munkája is 480 ezer forintért cserélt gazdát).

A német kortárs, Günther Uecker 1962-es dombornyomott papír Szög-Képe kikiáltási árának dupláján, 260 ezer forintért is jó vételnek számít. Az osztrák Arnulf Rainer 1959-es fekete Kompozíciója 200 ezer forintért kelt el. A Párizsban élő Molnár Vera főiskolásként kubista, majd absztrakt képeket festett, 1968-tól foglalkozik a számítógépes művészet lehetőségeivel. Most egy 1974-es szitanyomata került kalapács alá, 24 ezer forintos kezdő ára 90 ezer forintig kúszott fel.

Victor Vasarely grafikai munkái közül nem mindegyik talált vevőre, visszamaradt az 1,6 millión indított 1984-es mappája is, elkelt viszont 11 milliós forintos kikiáltási árán a László Károly gyűjteményéből származó 1956-os olajfestménye, az Elbrouz-U. Kassák szitanyomatai és linómetszetei a beállt 50–120 ezer forint közti kategóriában többé-kevésbé elfogytak, de egyedi tusrajza 6,5 millió forintos kikiáltási ár mellett visszamaradt. Saxon-Szász János fából faragott objektje, az 1980-as Hullám 700 ezer forintos leütési áron elment, viszont a hozzá hasonlóan a nemzetközi MADI-mozgalomhoz köthető Carmelo Arden Quin 1997-es Painture című filc-akril-plexi technikájú alkotásáért nem adták meg a 6 milliós kezdő árat.

Nem akadt licitáló a Hundertwasser, Miró, Chagall vagy Dalí képeiről készült ofszetnyomatokra néhány tízezer forintos árakon – valószínűleg lecsengett az a divat, hogy múzeumi nyomatokat vásárolnak árveréseken. Az olajfestmények közt nem kelt el Regős István Déryné Ózdon című nagyméretű vászna 1989-ből 1,2 millió forintért, sem Nádler István 1997-es olajképe, sem Bak Imre akrillal festett Szavannája 1992-ből 950 ezer forintos árakon. Némi meglepetésre El Kazovszkij Itató című, 2000-ben festett, ugyancsak 950 ezer forinton kezdő képére sem érkezett ajánlat.

A dizájnüvegek elkelési aránya magas volt, de általában kikiáltási ár környékén mentek, a kerámiák és a játékok közül azonban sok megmaradt. A festett fa madárfigurákat tartalmazó, 20. század eleji játékdobozt 12 ezres kezdés után 36 ezer forinton ütötték le. Egy ötvenes évekbeli, Boos & Hahn márkajelzésű, zománcozott fémlemezből készült német Pepsi-Cola-reklámtábla ért el még áremelkedést a dizájnrészben, 80 ezer forinton állt meg érte a licit.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.