Megmaradhat a SZÉP-kártya
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság A SZÉP-kártya nincs az átalakítás célkeresztjében, a turizmust támogató hasonló eszköz valamilyen formában meg kell maradjon – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. Az új bérrendszer, vagyis a cafeteria átalakítása a jövő évi költségvetés és az adóváltozások része, amelyeknek alapvetéseiről a jövő heti ülésén határoz a kormány – közölte. Lázár hangsúlyozta, májusban nyújtják be az Országgyűlésnek a 2017-es büdzsé tervezetét, amelyet június közepén fogadnak el. Így teljesülhet a kormányfő azon kívánsága is, hogy júliusig dőljön el, mi követi a mostani cafeteria-rendszert.
Orbán Viktor egy hete, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitóján jelentette be, hogy „ha már az EU döntése miatt úgysem lehet fenntartani a cafeteria-rendszert”, akkor a kormány annak készpénzesítésében gondolkodik. A kettős bérrendszert nyílttá tennék, és lenne a bérnek egy olyan része, amelyre a kormány járulékkedvezményt ad, ám az nem számítana a nyugdíjalapba. Később ezt Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter úgy finomította, hogy a béremelésekre járna ilyen járulékkedvezmény. Ugyanakkor kiemelte: nincs szó végleges döntésről, egyeztetnek a munkaadókkal. Lázár szerint ez azt jelenti, hogy várják az MKIK javaslatát, ám a miniszter tegnap már azt is kiemelte: az alapelvek jövő heti meghatározása után is lehet majd módosítani, hiszen egész április rendelkezésre áll a tárgyalásokra.
A kabinet készül az Erzsébet-rendszer megváltoztatására is: Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a héten a programról szóló törvény módosítására tett javaslatot az Országgyűlésnek. Ebben megkettőzik a szervezeti rendszert, a program lebonyolításáért – és az utalványok kibocsátásáért – felelős Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) mellett nevesítik a jogszabályban a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványt is. Ám ezenkívül az uniós bíróság által elkaszált rendszert üzemeltető MNÜA-hoz rendelt vagyont (az üdülőket) a másik alapítványhoz írják át, valamint a finanszírozási forrásokat is kiegészítik: eddig csak az utalványforgalmazás nyeresége állt rendelkezésre, amely most az állami támogatással is kiegészül. Lázár János azt mondta a Világgazdaság ezt firtató kérdésére: az is egy lehetséges irány, hogy a kedvezményes üdüléseket a jövőben az állam finanszírozza majd, de mindenképpen cél, hogy a gyerekek és a rászorulók pihenése ne szenvedjen csorbát.
Cél a Sándor-palota
Az Országgyűlés elnökének döntése értelmében a végrehajtó hatalomnak el kell hagynia a Parlament épületét – indokolta a Várba költözés tervét Lázár János. Hangsúlyozta: megkezdődött a karmelita kolostor átépítése, amely a miniszterelnöknek és hivatalának ad majd otthont – átmenetileg. A távolabbi cél, hogy a Miniszterelnökség eredeti helyére, a Sándor-palotába költözzön, míg a köztársasági elnök a palotában kapna helyet. Felmerült a külügyminisztérium volt épületének visszaépítése a Hunyadi út sarkán, de ha ez megtörténne, a tárca akkor sem költözne ide a Bem térről, hanem az épület kormányzati funkciót kapna.


