A SZÉP-kártya nincs az átalakítás célkeresztjében, a turizmust támogató hasonló eszköz valamilyen formában meg kell maradjon – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. Az új bérrendszer, vagyis a cafeteria átalakítása a jövő évi költségvetés és az adóváltozások része, amelyeknek alapvetéseiről a jövő heti ülésén határoz a kormány – közölte. Lázár hangsúlyozta, májusban nyújtják be az Országgyűlésnek a 2017-es büdzsé tervezetét, amelyet június közepén fogadnak el. Így teljesülhet a kormányfő azon kívánsága is, hogy júliusig dőljön el, mi követi a mostani cafeteria-rendszert.
Orbán Viktor egy hete, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitóján jelentette be, hogy „ha már az EU döntése miatt úgysem lehet fenntartani a cafeteria-rendszert”, akkor a kormány annak készpénzesítésében gondolkodik. A kettős bérrendszert nyílttá tennék, és lenne a bérnek egy olyan része, amelyre a kormány járulékkedvezményt ad, ám az nem számítana a nyugdíjalapba. Később ezt Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter úgy finomította, hogy a béremelésekre járna ilyen járulékkedvezmény. Ugyanakkor kiemelte: nincs szó végleges döntésről, egyeztetnek a munkaadókkal. Lázár szerint ez azt jelenti, hogy várják az MKIK javaslatát, ám a miniszter tegnap már azt is kiemelte: az alapelvek jövő heti meghatározása után is lehet majd módosítani, hiszen egész április rendelkezésre áll a tárgyalásokra.
A kabinet készül az Erzsébet-rendszer megváltoztatására is: Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a héten a programról szóló törvény módosítására tett javaslatot az Országgyűlésnek. Ebben megkettőzik a szervezeti rendszert, a program lebonyolításáért – és az utalványok kibocsátásáért – felelős Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) mellett nevesítik a jogszabályban a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványt is. Ám ezenkívül az uniós bíróság által elkaszált rendszert üzemeltető MNÜA-hoz rendelt vagyont (az üdülőket) a másik alapítványhoz írják át, valamint a finanszírozási forrásokat is kiegészítik: eddig csak az utalványforgalmazás nyeresége állt rendelkezésre, amely most az állami támogatással is kiegészül. Lázár János azt mondta a Világgazdaság ezt firtató kérdésére: az is egy lehetséges irány, hogy a kedvezményes üdüléseket a jövőben az állam finanszírozza majd, de mindenképpen cél, hogy a gyerekek és a rászorulók pihenése ne szenvedjen csorbát.
Cél a Sándor-palota
Az Országgyűlés elnökének döntése értelmében a végrehajtó hatalomnak el kell hagynia a Parlament épületét – indokolta a Várba költözés tervét Lázár János. Hangsúlyozta: megkezdődött a karmelita kolostor átépítése, amely a miniszterelnöknek és hivatalának ad majd otthont – átmenetileg. A távolabbi cél, hogy a Miniszterelnökség eredeti helyére, a Sándor-palotába költözzön, míg a köztársasági elnök a palotában kapna helyet. Felmerült a külügyminisztérium volt épületének visszaépítése a Hunyadi út sarkán, de ha ez megtörténne, a tárca akkor sem költözne ide a Bem térről, hanem az épület kormányzati funkciót kapna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.