BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hárommilliárd forint jut a tervezésre

A budapesti kórházfejlesztések már csak egy lépésre vannak a kormánydöntéstől. Az EBP-centrumok és -társkórházak fejlesztési terveinek egyeztetése pedig már lezárult.

Ezeroldalas tanulmányt kap a kormány napokon belül, amely a fővárosi kórházfejlesztéseket tartalmazza – mondta Cserháti Péter, az Egészséges Budapest program (EBP) miniszteri biztosa a Világgazdaságnak. Budapesten három nagy, kiemelt egészségügyi centrum lesz. Most a döntés-előkészítési folyamat zajlik. Ennek alapján készül az átfogó megvalósíthatósági tanulmány, amely várhatóan március 31-ét követően kerülhet a kormány elé.

Cserháti Péter a Magyar Időknek azt mondta, a nagy beruházások 2022-re fejeződhetnek be. Ha a nagy centrumok építése még nem is kezdődik el jövőre, az enge­délyeztetés már lezárulhat; erre, valamint a szükséges előkészítő munkálatokra, és a társkórházak további fejlesztésére összességében 50-55 milliárd forintot irányoznának elő 2018-ra.

Az Egészséges Budapest program keretében három centrumot alakítanak ki: az egyik a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának Róbert Károly körúti bázisán megvalósuló Észak-pesti Centrum, a másik az Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet Nagyvárad téri és a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Haller utcai bázisán kialakítandó Dél-pesti Centrum, a harmadik a Dobogó városrészben zöldmezősen felépülő Dél-budai Centrum.

A három centrum tervezésére a kórházfejlesztési projekt első 40 milliárd forintos költségvetéséből 3 milliárd forintot különítettek el – mondta Cserháti Péter. A budapesti centrumok komplex, sokszakmás, sürgősségi ellátásra is alkalmas egészségügyi központok lesznek.

A centrumkórházaknak többek között olyan elvárásoknak kell megfelelniük, mint a 24 órás sürgősségi osztály működtetése, nagy kapacitás, komoly diagnosztikus háttér.

Az EBP egyébként nemcsak három centrum kialakításáról, hanem a 4,3 milliós lakosú közép-magyarországi régió teljes egészségügyi ellátásának komplex fejlesztéséről is szól, melyben a centrumok és a hozzájuk kapcsolódó társkórházak mellett a teljes ellátórendszer összetett fejlesztése valósul meg. Mivel a jelenlegi budapesti gyógyítókapacitások racionális átcsoportosítása valósul meg, nem jön létre új fekvőbeteg-kapacitás, és nem lesz szükség a jelenleginél több orvosra. A cél az, hogy ne legyen olyan intézmény, ahol négyágyasnál nagyobb egy betegszoba – mondta a biztos. A kórházakban enyhe ágyszámcsökkentés is lehetséges – tette hozzá.

Cserháti Péter a Világgazdaságnak elmondta, 2018-ban már lehet alapkőletétel a Dobogó városrészben. Jövőre elkezdődhet a társkórházak bontása, akár a Haller utca, akár a Honvédkórház területén. 2019-ben kezdődhet a három nagy centrum kialakítása. A már meglévő kórházaknak a tervezési munkákat és a fejlesztéseket a 40 milliárdos keretből kell megoldaniuk. Az átfogó kórházfejlesztési program körülbelül kilenc évet ölet át, 2025-re fejeződhet be.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.