Hiába mutattak két számjegyű növekedést a keresetek az év elején, a kiskereskedelmi forgalom alig akar bővülni. Februárban mindössze 1,2 százalékkal emelkedett a kiskereskedelem volumene a naptárhatástól tisztított adatok szerint a januári 3,7 után – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal előzetes adataiból. A hivatal magyarázata szerint a magas bázis is szerepet játszott a gyenge teljesítményben, a tavalyi év azonos időszakában ugyanis 7,6 százalékos volt a bővülés. Az elemzők azonban csalódást keltőnek nevezték a forgalom alakulását, hiszen 4-5 százalékos bővülésre számítottak.
Ilyen gyenge teljesítményre 2013 közepe óta nem volt példa, ami különösen meglepő, hiszen az idei évre a kormány és a gazdaságkutatók egyaránt a fogyasztás erőteljes bővülését prognosztizálják. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 0,2, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 3,1, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,1 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene. Tavaly az alacsony üzemanyagár is szerepet játszott a növekedésben, idén azonban már több pénzt kell hagyni a töltőállomásokon.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza szerint 2016 elejétől látszik, hogy lassul a növekedés trendje, emellett a fogyasztás eltolódik a szolgáltatások felé, így lassabb lehet a dinamika. A Magyar Nemzeti Bank napokban kiadott elemzése szerint a lakossági fogyasztás tartós bővülését a kedvező jövedelmi folyamatok, a háztartási hitelezés növekedése, valamint a pénzügyi vagyon számottevő emelkedése egyaránt támogatja.
Elemzők továbbra is úgy vélik, hogy a fogyasztás idén a gazdaság egyik motorja lehet, hiszen a lakásépítési boom megemelheti a tartós termékek keresletét, a növekvő jövedelmeket pedig előbb-utóbb elköltik. Az azonban egyre világosabb, hogy a lakosság óvatossági megfontolásai a vártnál kevésbé oldódnak.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője kiemelte: a háztartások a magasabb jövedelmükből megtakaríthatnak, szolgáltatásokat vásárolhatnak, vagy akár külföldi utazásra is költhetik a többletet. Az idei évre korábban a tavalyi 5 százalékhoz közeli kiskereskedelmi dinamikát jósoltak az elemzők, ám ha a következő hónapok hasonlóan gyengén alakulnak, akkor Németh szerint
3 százalékra lassulhat a bővülés.
A kormány 4 százalék feletti, a jegybank és a legtöbb közgazdász 3,6 százalékos GDP-növekedést vár az idei évre. Ürmössy Gergely, az Erste vezető közgazdásza szerint ha a következő hónapokban még több gyenge kiskereskedelmi adat érkezik, akkor az a vártnál kisebb GDP-növekedést is hozhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.