Cégvilág

Megrohanták az olcsó hitelért az MFB Pontokat

Meghaladta a 238 milliárd forintot a négytagú konzorcium – a Takarékbank Zrt., a B3 Takarék Szövetkezet, az FHB Bank Zrt. és a Budapest Bank Zrt. – fiókjaiban létrehozott 442 MFB Ponton az akár 0 százalékos kamatozású, európai uniós forrásból finanszírozott hitelekre idén június végéig benyújtott igénylések összege.

Akkora az érdeklődés a kedvező hitelprogramok iránt, hogy azok közül három igénylését a keret kimerülése miatt fel kellett függeszteni. Az eddigi folyósítások túlnyomó többségét elsőként indult, bruttó 70 milliárd forintos keretű, a mikro-, kis- és középvállalatok (kkv) versenyképességének növelését célzó hitelprogramra (GINOP-8.3.1-16) kétszeres igénylés érkezett, a megújuló energiaforrást felhasználó beruházásokat támogató hitelprogram (GINOP-8.4.1/B-16) 30 milliárdos keretét pedig jelentősen, több milliárd forinttal túljegyezték. Túligénylés miatt ugyancsak felfüggesztették a 112,5 milliárd forintos, kkv-k kapacitásbővítő beruházásaihoz nyújtott kombinált hitelprogramot (GINOP-1.2.3-8.3.4-16) is.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

További két hitelprogram szüneteltetésére (GINOP-4.1.1-8.4.4-16 és a VEKOP-5.1.1-5.1.2-16) pedig azért kerül sor, mert a felhívás tartalmát felülvizsgálja az MFB Zrt. A felülvizsgálat időtartamára a felhívás esetében a beadhatóság átmenetileg szünetel 2017. július 20-án 14 órától.

„A 442 MFB Pontból 26 található megyei jogú városokban és Budapesten, 159 a 10 ezer főnél nagyobb, míg 257 az ennél kisebb lélekszámú településeken. Így ott is elérhetők a támogatások a vállalkozások és lakosság számára, ahol más magyarországi hitelintézet elvétve van jelen. A konzorcium az év végéig további 60 milliárd forint kihelyezését tervezi” – közölte Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója.

Sokan keresik az április végétől igényelhető, kamatmentes energiahatékonysági hiteleket is. A családi házak, lakások energetikai korszerűsítésére és megújuló energiaforrások alkalmazására meghirdetett hitelprogram kerete 115 milliárd forint, amelyből a Nemzetgazdasági Minisztérium várakozása szerint legalább 20 ezer lakást lehet korszerűsíteni.

A legfrissebb adatok szerint idén június 30-ig 77,6 milliárd forint értékű kérelmet már pozitívan bíráltak el. Ezek jó részében a szerződéskötés is megtörtént. Eddig közel ezer ügylethez köthetően 36,7 milliárd forintot fizettek ki a nyertes pályázóknak, és folyamatosan zajlik további, több mint 2000 rögzített igénylés feldolgozása is.

Jelenleg mintegy 324 milliárd forint európai uniós forrás áll az igénylők rendelkezésre az MFB Pontokon, 3 önálló vállalati hitelprogram, 8 kombinált vállalati hitelprogram, és 2 lakossági önálló hitelprogram keretében.

hitelezés kkv Európai Unió
Kapcsolódó cikkek