Szivárványcsőrű tukán, pálmakakadu, jácintkék ara, fehér oroszlánkölyök és klónozott labrador: állatok, amelyekért mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki a tartásukra vállalkozik. Annak ellenére, hogy az egzotikus állatok tartása nagyon speciális, s csak az arra igazán felkészülteknek szabadna rá vállalkozniuk, ezek az állatok borsos áron kelnek el, jó esetben a legális csatornákon, rosszabb esetben a feketepiacon. A (gyakran illegális) állatkereskedelem egyik áldozatai a madarak, többek közt a tukánok. Az Animal Welfare Institute szerint a papagájfajták mintegy harmada áll a kihalás szélén élőhelyük területének csökkenése és az állatkereskedelem miatt. Sokaknak nagyon is jó üzlet az állatok eladása: egy szivárványcsőrű tukánhoz például – a 10mostthings.com tízes listáján az utolsó helyet elfoglalva – 10 ezer dollár (2,6 millió forint) körüli áron lehet jutni.
A kilencedik helyen a Brazza-cerkóf áll, e nagy termetű, Afrikában honos cerkófmajmok a csimpánzok után a legtöbbet érő majomfajták. Míg egy csimpánzért 50 ezer dollárt (13,4 millió forint) kell fizetni, egy narancssárga koronás Brazza-cerkóf már „alig” 10 ezer dollárért megszerezhető.
A nyolcadik helyen szintén egy papagáj, a jácintkék ara áll, ezek a csodálatos színű madarak Dél-Amerika középső részén élnek, de ha valaki az otthonában szeretne tartani egyet, akár 14 ezer dollárt (3,7 millió forint) is ki kell adnia érte. A hetedik helyen álló pálmakakadu nem a színes papagájok közé tartozik: a szembeszökő bóbitájú madár alapszíne szürkésfekete, néhol koromfekete foltokkal, mindössze a pofafoltja vörös. Ára 16 ezer dollár (4,2 millió forint) körül van.
Meglepő állatot találhatunk a honlap listájának hatodik helyén: egy szarvasbogár áll a középmezőnyben, amelyért egy japán tenyésztő 89 ezer dollárt (23,8 millió forint) fizetett. Japánban évtizedek óta számottevő kultúrája van a szarvasbogarak tenyésztésének. Ami egykor gyerekek hobbija volt, akik lepkehálóval gyűjtötték a bogarakat, az mára jelentős fizetőképes keresletű terület lett: felnőtt emberek vásárolnak és próbálnak tenyészteni különféle szarvasbogarakat. A több ezer ismert fajtából Japánba hetvennégy különböző fajtát lehet bevinni, így gyakori, hogy a japán „bogarasok” csoportos utakon gyűjtik be kedvenceiket a Fülöp-szigetekről, Tajvanról vagy Indonéziából.
Vannak országok, ahol vad és veszélyes állatok is tarthatók háznál: a lista ötödik helyén álló fehér oroszlánkölyökért például 138 ezer dollárt (37 millió forint) kell kifizetnie a hobbiállattartónak.
De még ennél is többe került egy aranyszínű labrador. Sir Lancelot Encore igen drága házi kedvenc, hisz gazdái 155 ezer dollárt adtak ki érte. A borsos árnak oka van: Sir Lancelot ugyanis klónozott kutya, a család első kutyája rákban halt meg, ezért döntöttek úgy, hogy klónoztatják kedvencüket.
A lista harmadik helyén Missy, a tehén áll: a holsteini fajta a legnagyobb tejhozamúként ismert, ám Missyt nem a teje miatt vette meg néhány kanadai üzletember. Ők Missy utódaira vágytak abban a reményben, hogy így tudják nagymértékben növelni a napi tejhozamot, ezért 2009-ben 1,2 millió dollárt (321 millió forint) fizettek érte.
A lista második helyén szintén négylábú áll: egy tibeti masztiff. A nyugodt természetéről és nagy, medveszerű testalkatáról ismert kutya a világ egyik legdrágább kutyafajtája. Egy gyönyörű vörös tibeti masztiffot például, aki a Big Splash névre hallgat, a Huffington Post szerint 2016-ban 1,5 millió dollárért (402 millió forint) vásárolt meg egy kínai üzletember.
Az első helyre egy versenyló vágtázott: a Green Monkey névre hallgató angol telivér 2004-ben született, s 2006-ban rekordáron, 16 millió dollárért (429 millió forint) kelt el egy árverésen. Már 2008-ban véget ért versenyzői karrierje, hogy azután tenyészlóként töltse Floridában korai nyugdíjas éveit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.