Cégvilág

Az USA piacának meghódításán dolgozik a budapesti székhelyű SignAll

Az Egyesült Államok piacán kezdi pályafutását a budapesti központú SignAll startup, amelynek saját fejlesztésével az amerikai siketjelnyelv beszélt és írott angolra fordít­ható.

A napokban bejárta a sajtót, hogy a magyar alapítású SignAll 1,7 millió euró értékű befektetést kapott a Credo Venturestől és az MFB csoporthoz tartozó Hiventurestől. Ez azonban nem az első nagy összegű a startup életében, saját fejlesztésű technológiája mögött pedig több mint egy évtizedes munka áll.

„Bő tíz évvel ezelőtt felvettem a cégemhez az első siket munkavállalót. Nagyon tehetséges volt, tudtam, hogy ő kell a pozícióra, a munkaszerződés elkészítéséhez azonban jeltolmácsra volt szükségünk, és emiatt három hétig tolódott a szerződés aláírása. Ekkor tapasztaltam meg először, hogy nagy kihívás a siketek és hallók közötti kommunikáció” – mondta a Világgazdaságnak Robotka Zsolt, a SignAll alapítója és vezérigazgatója. Ennek a tapasztalatnak a hatására elkezdett foglalkozni a témával, és több kollégájával közösen kereste a megoldási lehetőségeket. Egy uniós kutatás-fejlesztési támogatás segítségével a cégében dolgozó szakemberekkel ki tudták fejleszteni 2016-ra a találmány korai prototípusát, ezzel az eredménnyel a kezében pedig létrehozott egy új vállalkozást, amely kizárólag a SignAll technológia fejlesztésével foglalkozott.

Miután az anyacég már százmillió forintos nagyságrendben költött a fejlesztésre – részben saját tőkéből, részben az uniós támogatásból – és elkészült a prototípus, megszerezte a startup az első körös befektetését is. Egy háromtagú konzorcium három évvel ezelőtt 1,5 millió eurót fektetett a magyar találmányba. Az összeg folyósítását követően a SignAll megalkotta az első olyan rendszert, amely az amerikai siketjelnyelvet automatikusan fordítja. A rendszer úgy működik jelenlegi formájában, hogy egy kiépített állomáson a számítógép két oldalán ülnek a felek, szemben egy-egy monitorral. Három kamera veszi a jelelőt, aki egy egyszerű színes kesztyűt is visel, ezzel segítve a rendszer számára a kézjelek felismerését. A kamerák által rögzített képet egy hatalmas adatbázisra épülő mesterséges intelligencia fordítja írott vagy beszélt szövegre. A halló félnél pedig a beszélt szöveget alakítja át a rendszer írottá, mint egy csetprogram.

Egyelőre három installáció üzemel az Egyesült Államokban, és további három van telepítés alatt. Az elsőt a világ egyetlen siketegyetemén, a Washington DC-ben található Gallaudet Egyetem fogadóközpontjának ügyfélszolgálatán helyezték üzembe. A másik két sikeresen telepített próbaverzió Houstonban és Salt Lake Cityben található. Kizárólag az USA piacán van jelen a magyar alapítású startup, és még egy ideig ez így is marad. A most kapott második körös befektetés – amellyel a teljes bevont tőke 3,2 millió euróra emelkedett – a piaci terjeszkedés finanszírozását szolgálja. A következő két évben még több installáció telepítését tervezik, amelyek igazolják a technológia skálázhatóságát és rugalmasságát a felhasználói igényekhez mérten. Ezt a törekvést vélhetően egy nemrég elfogadott rendelet is segíti majd, amely előírja az állami szereplőknek a pozitív viszonyulást a fogyatékkal élők iránt. Ez a lépés várhatóan megkönnyíti majd a fogyatékkal élő emberek munkához jutását az Egyesült Államokban. A SignAll technológiája pedig lehetővé teszi, a siket és nagyothalló emberek zökkenőmentes bejutását a munkahelyekre.

„Az elsődleges célunk most az, hogy terjeszkedjünk az USA piacán. Három területre szeretnénk bevezetni a technológiát, az első a munkahelyi fordítás, a második – amelyen még csak most kezdik alkalmazni a felhasználók, és több egyetem is hamarosan bevezeti – az oktatás. A harmadik felhasználási terület az ügyfélszolgálat, ügyfélkapcsolat, erre szintén szeretnénk terjeszkedni a közeljövőben” – hangsúlyozta Robotka Zsolt. Lapunk kérdésére azt is elmondta, hogy ugyan most az elsődleges cél az amerikai piac, vizsgálják azt is, hogyan és mely európai piacokon tud majd megjelenni a későbbiekben a SignAll. Ehhez azonban még sok elemzés szükséges, mivel a technológia alapját a cég saját gyűjtésű, negyedmilliós jeladatbázisa adja, amely hússzor nagyobb, mint bármely ilyen jellegű adatbázis a világon. Nagy, időigényes és rendkívül költséges összeállítani egy ekkora háttértárat minden egyes nyelvre, ezért is nehéz az Egyesült Államokénál jóval kisebb piaccal rendelkező országokban is megjelennie a startupnak. Éppen ezért keresik a lehetőségeket, hogy mely állami szervezetekkel együttműködve lehetne kialakítani az adatbázisokat az adott nyelvre. Egy központi adatgyűjtés lehetősége ugyanis nagyban hozzájárulna ahhoz, hogy üzletileg is megérje a startupnak kisebb országok felé is nyitni.

A teljes bevont tőke 3,2 millió euró

A kommunikációt segíti

A SignAll technológiája a természetes nyelvfeldolgozást és a gépi látás technológiáját használva képes a jelnyelvet szöveggé alakítani, ami lehetővé teszi a siketek és nagyothallók kommunikációját a hallókkal.

 

Ezek is érdekelhetik