Cégvilág

Több a naperőmű, kevesebb a tulajdonos

Fokozatosan koncentrálódik a hazai naperőművek piaca, amelyen a kishalak egy része feltehetően eleve azért jelent meg, hogy nagy haszonnal adhasson túl az erőművén vagy az engedélyén.

Magyarországon a 499 kilowattos – azaz közel kétezer panelből álló – naperőművet üzemeltető társaságok egész sora cserél gazdát. Ennek az egyik oka a természetes piaci koncentráció, hiszen önmagukban kis, ám már nagy számban működő, jellemzően projektcégekről van szó. A másik ok, hogy ezeknek a kis vállalkozásoknak egy részét gyakran azért alapították a valójában nagyobb teljesítmény tulajdonlására készülő befektetők, mert a fél megawatt alatti létesítmények építéséhez – ha a termelt áramot a támogatási rendszeren belül akarják eladni – csak engedélyt kellett kérni az energiahivataltól, tenderen versenybe szállni nem kellett. Végül olyan befektetők is vannak bőséggel, akik eleve eladásra szánták a megszerzett naperőmű-telepítési engedélyüket, vagy a már felépített, esetleg működő naperőművüket, akár a teljes céggel együtt.

Ez utóbbi jelenségre a 24.hu már két éve felhívta a figyelmet, amikor online apróhirdetésekben botlott naperőmű-engedélyeket kínálókba. Akkori értesülése szerint a vállalkozók a néhány 100 ezer forintos költséggel megszerzett, a kötelező átvételi rendszer (KÁT) használatára jogosító engedélyeiket 7–20 millió forintért tudták eladni. Ezen engedélyeket mára még inkább felértékeli az a tény, hogy ilyeneket a megújuló alapú termelés támogatási rendszerének megváltozása miatt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) csak 2016 végéig adhatott ki. Az akkori év végi hajrában mintegy kétezren jutottak ilyen engedélyhez.

Az egy nagy tulajdonosból és több kis termelő cégből álló vállalkozási szerkezetre jó példa a luxemburgi kézben lévő Pannonia Bio Zrt. A társasághoz tartozó, dunaföldvári Pannonia Solar Zrt. több olyan vállalkozást ellenőriz a múlt év dereka óta, amelyek neve Heliosszal kezdődik, a nevük második tagja pedig Erste, Dritte, Vierte (és mások), vagyis közös alapításúak lehetnek. Legutóbb a szlovákiai Arca Capital indított felvásárlássorozatot: megvette a Darvas Solar Kft., a Nyíres Solar Kft., a Bárdio Solar Kft., a Csete Solar Kft. egészét, közben két hazai magánszemély és az Irish Electromechanical and Electronics Ltd. pedig beszállt a First Solar Villamosenergetikai Kft.-be. Tucatjával adott ki az idén az energiahivatal olyan határozatokat is, amelyekben hozzájárul: korábban már bejelentett tulajdonosváltások miatt módosuljon az is, hogy pontosan melyik cég a létesítményhez tartozó KÁT-támogatás jogosultja.

A 2017-ben életbe lépett új, Metár nevű támogatási rendszerben kiírt első, még folyó tenderen legalább 0,3, de akár 20 megawattos létesítmény telepítéséért szálltak ringbe a potenciális beruházók három teljesítménykategóriában. Nem kizárt, hogy a majdani nyertesek között is lesznek szép számmal olyanok, amelyek nem hosszú távú áramtermelési, hanem befektetési céllal fognának a projektjükbe. Emellett szól, hogy a jelentkezők közzétett listáján sok az új név, a Manap Iparági Egyesület pedig nemrég arra is rámutatott, hogy az iparág jelentősebb szereplői egyelőre távol maradtak a pályázattól.

felvásárlás napelem energia cégek projekt
Ezek is érdekelhetik