Cégvilág

Az áresés legfeljebb júliustól hozhat változást az üzemanyag jövedéki adójában

A nemzetközi olajárakkal együtt olcsóbb lett a magyarországi üzemanyag is, amelyet a szabályozás értelmében a termék jövedéki adójának emelésével drágíthatnak meg, ha a Brent olaj hordónkénti átlagára negyedéven át 50 dollár alatt marad. Azonban mivel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a 2020. január 1. és március 15. közötti időszakra még 56,327 dolláros átlagot számolt, április 1-jétől a benzin literenkénti adója még 120, a gázolajé pedig 110,35 forint marad. Július 1-jén viszont már fordulhat a kocka. „Ez azon múlik, hogy meddig marad a mostani 30 dollár körül a Brent ára, illetve hogy mennyit emelkedik a második negyedében” – közölte a Világgazdasággal a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára. Grád Ottó arról is beszélt, hogy az év első két hónapjában a hazai üzemanyag-értékesítés nagyjából a korábbiak szerint alakult, de a benzineladásokban – az E10-es minőség év eleji bevezetésének betudhatóan – jelentősen nőtt a prémiumtermékek aránya. Március második felében már érezhetővé vált a piacon a járvány hatása, de az alacsonyabb árak kedveztek a keresletnek.

A szakértő az eddigi tapasztalatokból kiindulva úgy látja, hogy a gazdaságok nem állnak talpra túl gyorsan a kritikus helyzetből, így pedig az olajárak sem emelkednek majd számottevően. A 30 dollár körüli olajárat első lépésben az okozta, hogy Oroszország és Szaúd-Arábia csökkentés helyett növelte a termelését, majd a koronavírus-járvány miatt sok gazdaság fejlődése megtorpant vagy lelassult. A második negyedéves átlagár azért is maradhat 50 dollár alatt, mert a korábban napi 100 millió hordó volumenben előre jelzett globális olajfelhasználás helyett már csak napi 90 milliót jósolnak a szakértők. Létezik ugyanakkor egy másik forgatókönyv is. „A mostani, 30 dollár körüli ár mellett már több helyen leáll az olajtermelés, mert ennél az árszintnél az amerikai palaolaj, a part menti vizeken felhozott és az északi-tengeri olaj önköltségi ára is magasabb” – mutatott rá a szakember. Az emiatt átrendeződő, de leginkább szűkülő kínálat pedig már emeli az árakat. A MÁSZ főtitkára jelezte: összességében sok múlik azon, hogy Európában mennyi ideig tart majd a járvány, és milyen súlyos lesz. Ha a dél-koreaihoz és a kínaihoz hasonló drasztikus intézkedésekkel sikerül két-három hónapon belül túljutni a csúcsponton, akkor következhetnek a már beharangozott gazdaságélénkítő intézkedések. Ebben az esetben az olaj ára is visszaállhat arra az 50-60 dolláros szintre, amely – a tartóssága miatt – a keresleti és a kínálati oldalnak is elfogadható volt.

A járvány miatt óvintézkedések léptek életbe a magyarországi szénhidrogén-termelésben is. A legnagyobb hazai olajtermelőnél, a Mol Nyrt.-nél a Világgazdaság érdeklődésére leszögezték, hogy a belföldi olaj- és gáztermelés rendben zajlik. „Természetesen felmértük, hogy milyen legkisebb létszám mellett működhetnek még zökkenőmentesen az adott telephelyek, amelyek aztán átálltak a mostani üzemmódra” – írták. A Mol már egy hete (március 16-án) bevezette a távoli munkavégzést azokban a munkakörökben, amelyekben ez lehetséges volt. Zökkenőmentes a gyártás, az áruszállítás és az üzemanyag-kiszolgálás is.

Grád ottó jövedéki adó Ásványolaj Szövetség Mol változás
Ezek is érdekelhetik