A TikTok új, a divatipart megcélzó stratégiája vonzó lehetőség a luxusmárkáknak, ám épphogy lendületet kapott a szegmens, amikor a legfontosabb piacokon megkérdőjeleződött a videómegosztó alkalmazás jövője – írja cikkében a Vogue Business.
A pandémia idején a kínai videómegosztó ismert influencereket környékezett meg a divat világából, hogy a segítségükkel jelenjenek meg a luxusmárkák a TikTokon. Olyan nagy nevek, mint a Gucci, a Balmain vagy a Balenciaga, saját accounttal csatlakoztak a videómegosztóhoz, míg más brandek influencereket szponzorálva jelentek meg.
A cég júniusban indította el üzleti alkalmazását, ez pedig kiváló lehetőségnek bizonyult még több luxuscég számára, hogy ezen a csatornán is elérjék potenciális vásárlóikat. „A divatcégeknek ez különösen nagy lehetőség, mivel így még közvetlenebb részesei lehetnek a trendek alakításának” – nyilatkozott Kristina Karassoulis, aki a luxuscégekkel való együttműködést koordinálja a cégnél.
Mintegy 800 millió aktív felhasználóval és a Z generáció körében elért népszerűségével a TikTok méltó versenytársa lett az Instragramnak, amely egyébként hosszú ideje a divatvilág megkérdőjelezhetetlen platformja a közösségi médiában. Ám a TikTok jövője bizonytalanná vált az Egyesült Államokban, miután adatbiztonsági aggályok miatt Donald Trump amerikai elnök kilátásba helyezte az alkalmazás betiltását – hacsak nem hajlandó megválni tőle a kínai tulajdonos. Indiában egyébként a közelmúltban betiltották, ezért a TikTok egyelőre vélhetőleg felfüggeszti a divatipari invesztícióit.
A TikTok egyébként épp az év elején kezdte meghódítani a divatvilágot: februárban egy meglehetősen népszerű brazil influencert nyert meg magának, hogy csatlakozásával ösztönözze a luxusbrandek megjelenését ezen a platformon is. Camila Coelhónak csaknem kilencmillió követője van, és olyan tartalmakkal ért el több mint 600 ezer követőt az új platformján, mint például a pólók hajtogatására vonatkozó tanácsok (a Három mód, ahogy egy pólót összehajthatsz című produkció 2,3 milliós nézettséget ért el). Az influencer szerint az ilyen jellegű tanácsadó videók kiemelkedően népszerűek a fiatalok körében. Pont az ilyen egyedi megközelítésű tartalmak különböztetik meg a TikTokot a többi, divattartalmat is szolgáltató közösségimédia-felülettől – állítják szakemberek. A saját magát divatszakértőnek aposztrofáló Wisdom Kaye egyebek között olyan, profi módon megvágott videókat készít 2,7 millió követőjének, amelyeken olcsó és drága ruhákat hasonlít össze. Szerinte a luxusmárkák jelenlétének is van létjogosultsága a TikTokon, ő maga például a közelmúltban kezdett együttműködni a Zegnával és a Balmainnal – szóval ügyesen balanszíroz a felső kategóriás és a hétköznapibb tartalmak között. A luxusmárkák hagyományosan professzionális módon legyártott tartalmakkal jelennek meg a különböző platformokon, ám a TikTok esetében nem feltétlenül ez az elvárás és a stratégia – mondta a Vogue Businessnek Sarah Willersdorf, a Boston Consulting Group globális divatrészlegének a vezetője. A TikTokon nagyobb tere van a személyesebb hangvételű videóknak. A TikTok üzleti alkalmazása tippeket is ad a luxusmárkáknak, hogy milyen gyakorisággal posztoljanak. A hangsúly a minőségen és a kreativitáson van, és ez leginkább a legifjabb generációt fogja meg. A Dior például úgy véli, hogy a Z generáció tagjainak eléréséhez ez a legjobb csatorna. A luxusmárka novemberben csatlakozott a videómegosztóhoz.
A többi közösségimédia-felülettel összehasonlítva még mindig alacsony a luxusmárkák jelenléte a TikTokon, bár a brandek követőinek száma egyre növekszik. Egy népszerű divatinfluencer, Leonie Hanne márciusban csatlakozott a videómegosztóhoz, és már olyan márkák keresték meg, mint a Prada, a Dior, a Givenchy vagy a Fendi. A Prada például azzal bízta meg, hogy digitális divatbemutatóját népszerűsítse, és a kivitelezésben teljesen szabad kezet adott neki.
A Dior egyelőre tesztüzemmódban használja az alkalmazást, nem csoportosított át marketingköltéseket az Instagramra vagy a Facebookra szánt büdzséből – mondta a Vogue Businessnek a brand képviselője. A szponzorációra és a tartalomgyártásra szánt keretből költenek a videómegosztón.
A TikTok amerikai betiltásának óriási hatása lenne az éppen csak kibontakozóban lévő új trendre is: Kína és India után az Egyesült Államok tudhatja magáénak a legnagyobb látogatószámot. A Google Playből történő több mint 2,3 milliárd letöltéssel a TikTok továbbra is hatalmas tömegeket érhet el világszerte az esetleges amerikai betiltás után, ráadásul a fiatal követők feltehetőleg megtalálják a módját, hogy megkerüljék a tiltást, például privát netkapcsolatokat használva – állítják szakemberek. A versenytársak addig is ugrásra készen várják, hogy a TikTok amerikai követői náluk kössenek ki. Az Instagram például Reels néven még augusztusban elindítja a TikTokhoz hasonló videós alkalmazását, amelyet jelenleg Brazíliában tesztel. A rövid videókra szakosodott platformok – mint a Byte, a Triller vagy a Dubsmash – szintén arra számítanak, hogy szép számmal vonzhatnak magukhoz követőket.
Tiltás vagy felvásárlás?
A TikTok korábban ultimátumot kapott Donald Trump amerikai elnöktől: ha a Microsoft nem vásárolja fel az amerikai érdekeltségeit szeptember 15-ig, nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva betiltja az alkalmazást az Egyesült Államok egész területén. Időközben az is kiderült, hogy már nemcsak az amerikai részlegre, hanem a TikTok egészére fáj a foga a Microsoftnak. Öt közeli forrásból úgy értesült a Financial Times, hogy az amerikai szoftvercég az indiai és az európai üzletágakat is megvenné. A közelmúltban még arról folytatott tárgyalásokat a ByteDance-szel, a videómegosztó-applikáció kínai tulajdonosával, hogy az egyesült államokbeli, a kanadai, az ausztrál és az új-zélandi üzletágat vásárolná fel, ám azóta megnőtt az étvágya, és már a TikTok összes részlegét szeretné magáénak tudni. Egy a céghez közel álló forrás szerint a Microsoft az indiai üzletág megvételéről már előrehaladott tárgyalásokat folytatott, ám mégsem sikerült nyélbe ütnie az üzletet. Arról egyelőre nem tudni, mennyit lenne hajlandó fizetni a szoftveróriás a kínai videómegosztóért. Korábban a Reutersszal azt közölte a kínai anyavállalat, hogy a cég globális jelenléte akár ötvenmilliárd dollárt is érhet. A hét elején ráadásul a Microsoft mellett a Netflix is feltűnt a kínai videómegosztó vevőjelöltjeként. | VG
A kínai tulajdonban lévő alkalmazásnak
800
millió felhasználója van világszerte
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.