BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szigorúbb a hazai szabályozás

Sokkal szigorúbb az ízesített cigarettákra vonatkozó magyar szabályozás, mint az uniós irányelv – mondta a Világgazdaságnak Demjén Tibor, az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó Dohányzás Fókuszpont vezetője. A mentolos ízesítés teljes tiltása jelentős magyar intézkedés a dohányzás visszaszorításában. Hozzátette: május 20-tól a hazai kiskereskedelmi forgalomban a cigaretta és a cigarettadohány nem tartalmazhat mentolt. Amíg az uniós irányelv a jellegzetes ízhez köt tilalmat, addig a magyar szabályozás szerint a gyártás és a csomagolás során hozzáadott mentol és más ízesítés sem engedélyezett. Az év első négy hónapjában a fogyasztók 251 milliárd forintot költöttek el a dohányboltokban, ez 12 százalékkal, 27 milliárddal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban volt – derül ki az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. adataiból. A trafikok majdnem 2,4 milliárd szál cigarettát adtak el, emellett elkelt ezerháromszáz tonna fogyasztási dohány, kétszázmillió szál szivarka, az elektronikus cigarettába való töltőfolyadék értékesített mennyisége pedig meghaladta az ötmillió millilitert.

Az ízesített dohánytermékek forgalmazása kapcsán legutóbb a JTI Hungary Dohányértékesítő Zrt. ellen indított vizsgálatot az ügyfelek megtévesztése miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A hatóság szerint a cég a dohány-kiskereskedelemmel foglalkozó vállalkozásoknak azt írta, hogy a termékei megfelelnek a jogszabályi követelményeknek. Szakértők szerint a jellegzetes ízesítésű dohánytermékek betiltása nem jelenti az egyes adalékanyagok használatának teljes kizárását, viszont kötelezi a gyártót, hogy olyan mértékben csökkentse az adalékanyagokat vagy az adalékanyagok kombinációját, hogy használatuk ne eredményezzen jellegzetes ízt. „Mi azt tettük, amit a jogszabály előír” – reagált a JTI Hungary a GVH vizsgálatára. Jelentősen csökkentették a keverékek mentoltartalmát olyan szintre, amely nem eredményez jellegzetes ízesítést. Hangsúlyozták, hogy ezt a terméket a piacra kerülése előtt bejelentették mind az európai uniós, mind a magyar szabályozó hatóságoknak, így a teljes folyamat során transzparensen jártak el. A JTI Hungary szerint, összhangban az Európai Unió hatáskörébe eső eljárással, amely az állítólagos jellegzetes ízesítésű termékeket vizsgálja – és amelynek eredménye jogilag kötelező érvényű Magyarországon –, a GVH-nak fel kellene függesztenie az eljárását addig, amíg az ügy uniós szinten le nem zárul. Hozzátették: addig természetesen teljes mértékben együttműködnek a GVH-val, hogy bebizonyítsák: termékeik megfelelnek a jogszabályoknak.

A JTI Hungary árbevétele az Opten adatai szerint egy év alatt 15 százalékkal nőtt, a cég 2019-ben már 62 milliárd forintot zsebelt be a dohányértékesítésből, míg 2018-ban 54 milliárd forint árbevételt könyvelt el. A cég üzemi eredménye tavaly 448 millió forint volt. A JTI Hungary Zrt. az elmúlt tíz évben a leggyorsabban növekvő dohányipari cég Magyarországon, piaci részesedése a 2008-as 2,9 százalékról 2017-ben 15,9 százalékra nőtt – olvasható a vállalat honlapján.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.