BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félgőzzel, alig fél pénzzel utaztunk a nyár végén

A külföldről Magyarországra utazók száma 50 százalékkal, a költésük 54 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól 2020 harmadik negyedévében. A Központi Statisztikai Hivatal nemzetközi utazásokat összesítő kiadványa szerint szinte minden területen csökkentek a kiadások, tartózkodási időtől és utazási céloktól függetlenül. A legnagyobb mértékben a magas költéssel párosuló szabadidős, szórakozásra, egészségmegőrzésre tervezett utazásokon mért kiadások estek, 68 százalékkal elmaradva az egy évvel korábbitól. A kiemelkedő költéssel járó körutazások szinte lenullázódtak, és nagymértékben csökkentek a városlátogatások is. Az üdülési célú utaknál a korábbi küldő országok csoportja is szűkült, a befolyt 72 milliárd forint a korábbi összeg fele.

A legtöbbet, 77 milliárd forintot a Németországból érkezők költöttek itt főként üdülési, egész­ségmegőrzési és munkavégzéssel kapcsolatos utazásaikon. Az osztrákok 66 milliárd forintért vásároltak szolgáltatásokat, körükben kiugró a fogászati célú költés. A külföldi látogatók 99 százaléka Európából jött. A legkevésbé, 34 százalékkal az Ausztriából érkezők száma csökkent, Szlovákiából 44 százalékkal jöttek kevesebben.

Mindeközben a magyarok 3,5 millió alkalommal utaztak külföldre, többnapos utazásaik hossza majdnem egy teljes nappal rövidült. Az egynapos utak száma 45, a többnaposoké 67 százalékkal zuhant. A munkavégzési célú utak 27, a szabadidősek 62 százalékkal csökkentek. A magyarok külföldi utazásainak 70 százaléka egy napig tartott. A legtöbben Ausztriába és Szlovákiába utaztak. A többnapos utak 62 százaléka Ausztriába, Horvátországba, Németországba vagy Szlovákiába irányult. Ausztriába 16 százalékkal utaztak kevesebben, Horvátországba, Németországba és Szlovákiába feleannyian.

A külföldre utazó magyarok összesen 8,9 millió napot, az egy évvel korábbinál 65 százalékkal kevesebbet, átlagosan 2,5 napot töltöttek el, miközben 65 százalékkal kevesebbet, naponta átlagosan 13,3 ezer forintot, összesen 118 milliárd forintot költöttek, a legtöbbet, 30 milliárd forintot Ausztriában. Az egynapos vásárlásokon fejenként 36 ezer forintot hagytak külföldön. A kiadások 40 százalékát élelmiszerekre és egyéb árucikkekre, 28 százalékát szállásra és vendéglátó szolgáltatásokra, ötödét kulturális, sport- és egyéb turisztikai szolgáltatásokra, 9,3 százalékát közlekedésre és üzemanyag-vásárlásra fordították.

Az utasforgalmi egyenlegben 265 milliárd forint többlet keletkezett, miután a külföldiek kiadásai 54 százalékkal, 383 milliárd forintra, a magyarok kiadásai 66 százalékkal, 118 milliárd forintra csökkentek. Az egyenleg 46 százalékkal marad el a bázistól. A forint-euró átlagárfolyam 353,65 forint volt, 7,8 százalékkal emelkedett egy év alatt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.