BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
RAG 
hidrogéntároló
napenergia
hidrogén

Ausztriában jártunk, ahol a föld alatt tárolják a napenergiát

Az Underground Sun Storage projektben a megújuló energia biztonságos, szezonális és nagyszabású tárolását fejlesztik hidrogén formájában földalatti gáztározókban. A RAG ausztriai telephelyén jártunk, ahol kiderült, pontosan hogyan.

Különleges energetikai telephelyet, a RAG Austria AG pilot projektjét néztük meg Rubensdorf mellett. A RAG egy osztrák energetikai vállalat, mely a föld alatti energiatárolás különböző formáival foglalkozik, egyik kiemelt érdeklődési területe a napenergia tárolása. 

RAG 
hidrogéntároló
napenergia
hidrogén
Ottjártunkkor is kiderült, miért nem lehet egyféle-, például napenergiára támaszkodni / Fotó: Zováthi Domokos / Világgazdaság

A cég különféle innovatív technológiákat és projektek fejlesztését végzi, beleértve a föld alatti tárolásra vonatkozó megoldásokat.

Különösen az „underground sun storage” koncepcióra építő projektekkel kapcsolatosan a RAG egy olyan rendszer kifejlesztésén dolgozik, amely lehetővé teszi a napenergiával előállított hő tárolását föld alatti geológiai tárolóhelyeken. Ennek a technológiai megoldásnak az a célja, hogy

a nyári hónapokban felhalmozott napenergiát hosszú távon, a hideg téli hónapokban is hasznosítani lehessen, amikor a napenergia elérhetősége korlátozott.

Ez ottjártunkkor is látszott: hatalmas köd borította a tájat.

A RAG az energiatárolás hatékonyságának növelésére is törekszik, és olyan megoldásokkal kísérletezik, amelyek a megújuló energiaforrások, mint például a napenergia és a szélenergia tárolására alkalmasak.

Ez a technológia segíthet abban, hogy a megújuló energiaforrások, amelyek időszakosan elérhetők (például nappal és jó időben), hatékonyan tárolhatók és később felhasználhatók legyenek, így javítva a hálózat stabilitását és a fenntartható energiaellátást.

A jövő üzemanyaga lehet?

A hidrogén egy teljesen CO2-semleges energiarendszer „kirakósának” hiányzó darabja:

  • klímasemleges módon előállítható,
  • közvetlenül az iparban felhasználható,
  • környezetbarát hőt
  • és villamos energiát termelhet,

és van rá esély, hogy a jövő üzemanyaga – beszélt a projektről Markus Mittereggel, a RAG Austria vezérigazgatója. Kiemelte, hogy a döntő tényező a hidrogén nagy mennyiségű tárolása és szállíthatósága a már meglévő gázinfrastruktúrában. Szerinte csak így lesz elegendő és mindenekelőtt keresletorientált zöldenergia elérhető napsütéses és szélcsendes időben.

A megújuló energia innovatív tárolása fontos szerepet fog játszani a klímasemlegesség felé vezető úton 2040-re

– mondta Leonore Gewessler klímavédelmi miniszter a létesítmény átadásakor még 2023 tavaszán, hozzátéve, hogy a klímabarát innovációk fontos eszközei az általánosabb klímavédelemnek. Támogatják azokat az osztrák innovációkat, amelyek hozzájárulnak ehhez a célhoz és különösen fontosak lesznek az iparban valamint a teher- és légiforgalom egyes részein.

RAG 
hidrogéntároló
napenergia
hidrogén
Ottjártunkkor is kiderült, miért nem lehet egyféle-, például napenergiára támaszkodni / Fotó: Zováthi Domokos / Világgazdaság

Kísérőnk, Stefan Pestl elmondta, hogy a nap- és szélenergia kibocsátása a változó időjárási viszonyok miatt ingadozó, ami azt jelenti, hogy a termelést nem lehet az igényekhez igazítani, mint a hagyományos erőművek esetében.

Európa egyes részein, például az ausztriai Burgenland tartomány északi részén a szélerőművek által megtermelt áram mennyisége szeles napokon már jóval meghaladja a keresletet.

A szél- és napenergia-termelő kapacitás gyors növekedésével az energiatárolás egyre sürgetőbb kérdéssé válik

– emelte ki.

És még Ausztria Alpokban található szivattyús tározói sem elegendőek ennek az igénynek a kielégítésére. A technológia a többlet nap- és szélenergiát használja fel a víz oxigénre és hidrogénre történő felosztására.

A hidrogén ezután vagy közvetlenül befecskendezhető a gázhálózatba, vagy metánná – a földgáz fő összetevőjévé – alakítható át szén-dioxidot használó metánozási eljárással. Jelenleg a direkt hidrogén-adalékolás a gazdaságosabb megoldás, magasabb hatékonysága és a megfelelő szén-dioxid-források hiánya miatt. A hidrogénnek a földgázinfrastruktúra – a földalatti tárolók – által használt tárolókapacitásra gyakorolt ​​hatásait azonban ez idáig nem vizsgálták. 

Ki kell emelni azonban azt is, hogy

az energetikai hidrogénfelhasználás technológiaigénye miatt jelenleg méregdrága. 

RAG 
hidrogéntároló
napenergia
hidrogén
A RAG Austria Föld alatti naptárolója Rubensdorfban / Fotó: RAG Austria AG

Magyarországon is van hidrogén-előállító üzem

Uniós cél, hogy az európai hidrogéngazdaságot együttműködéssel erősítsék meg és fejlesszék az energetikai szektor szereplői, amiben a magyarországi MVM Csoport is ott van partnerként. Hazánkban a vállalatcsoporthoz tartozó kardoskúti földgáztárolóban indult el 2022-ben egy kísérleti projekt. Hosszú távon azt szeretnék elérni, hogy a meglévő gázhálózatra engedve a hidrogén egészen a fogyasztóig jusson el. A 3 milliárd forintos fejlesztés fontos mérföldkövet jelentett a hazai hidrogéniparban, majd 2023 májusában Kardoskúton el is indult Magyarország első hidrogén-előállító üzeme.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.