BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Gáz: van, aki nem bánja a brit fagyokat, de jön a még nagyobb hideg, és csak egy hétre elég földgáz maradt

Egy hétre elég gáz maradt a briteknek a sötét szélcsendben

Dunkelflaute – ízlelgetik a britek az idegen hangzású szót, aminek jelentése „sötét szélcsend”. A gáz brit háztartások millióinak fűtőanyaga, és az érkező hidegben már csak egy hétre elegendő maradt belőle a tárolókban. Van is némi riadalom, bár a népszerűtlen kormány nyugtat, hogy kihúzzák a telet.

Dunkelflaute – a britek is megtanulják a háborúval házasított európai zöldátalakulás egyik jellemző jelenségét leíró idegen hangzású, borzongató új szót. Azt jelenti, sötét szélcsend. Pár hete a németek is megemlegették. Arra mondják, ha olyan az idő, hogy se a nap-, se a szélerőművek nem nagyon termelnek energiát. Különleges ízt attól kap épp most az Egyesült Királyságban, hogy egy hétre elegendőre fogyatkozott az ország készlete gázból, és jön a hideg.

Gáz: van, aki nem bánja a brit fagyokat, de jön a még nagyobb hideg, és csak egy hétre elég földgáz maradt
Gáz: van, aki nem bánja a brit fagyokat, de jön a még nagyobb hideg, és csak egy hétre elég földgáz maradt / Fotó: AFP

A Centrica, a British Gas energiaellátó vállalat tulajdonosa szerint a gáztárolók csak félig vannak tele, ami 26 százalékkal kevesebb, mint egy éve ilyenkor.

Brit dunkelflaute

A tartalék egy hétre elegendő. Normál esetben a hatalmas szélerőművek ellátják energiával az országot, csakhogy most „dunkelflaute” van, nincs szél. Pedig jön a hideg, sőt a fagy, riasztás van érvényben. A hivatalos meteorológiai szolgálat, a Met Office már péntek estére mínusz 15-25 Celsius-fokos hőmérsékleti mélypontokat jósolt Skócia és Észak-Anglia egyes részeire.

A földgáz a megújuló energiaforrásokra való áttérés ellenére is fontos a briteknek: 28 millió háztartás használja fűtésre és vízmelegítésre, és a felhasznált áram 40 százalékát generálják belőle. Pénteken a szélenergia a brit energiaellátás mindössze 6,9 százalákát adja – írta a The Telegraph.

Gáz, áram: lesz elég a kormány szóvivője szerint

Nem csoda, ha van, aki aggasztónak tartja a gáztartalék leapadását, ami egyébként Európa-szerte jellemző ezen a télen, csak máshol nagyobb tárolók vannak a felhasználók arányában.

Keir Starmer, a megválasztása után pár hónappal már rendkívül népszerűtlen munkáspárti miniszterelnök egy szóvivője nyugtatgatott a lap szerint, hogy a jelentések, amelyek szerint az ország az áramszünetek szélére került, nem igazak.

A sokféle és ellenálló energiarendszerünknek köszönhetően lesz elég gázellátás és áramkapacitás a kereslet fedezésére a télen 

– biztosított a szóvivő. Hozzátette, a kormány rendszeres kapcsolatban áll az energiarendszer működtetőjével, és minden eszközével segíti az energiabiztonság fenntartását. 

A küldetésünk, hogy 2030-ra az instabil fosszilis üzemanyagpiacokat a tiszta áram váltsa, a Britannia ellenőrizte helyben termelt áram, ami a legjobb út a számlafizetők megvédésére és az energiafüggetlenségünk megerősítésére

– mondta. 

Némileg hibádzó logikával, ha csak ennyit mondott, hisz a dunkelflaute lényege pont az, hogy a „tiszta” energia bizonyul instabil forrásnak. 

Sötét szélcsend: a németeknél rekordáramár lett a következménye

Szembesültek ezzel a múlt hónapban a németek is, akik a háború hatásait és az energiaválságot azzal tetézték, hogy az elmúlt években bezárták az áramot stabilan termelő összes atomerőművüket. 

Az áram ára soha nem emelkedett még olyan magasra, mint a német baloldali kormánykoalíció december közepi bukása előtti napokban, mert nem tudtak áramot termelni se a szél-, se a naperőművek. „Tiszta őrület” – sommázta akkoriban Dirk Howem, a krefeldi Siempelkamp öntöde ügyvezető igazgatója.

   

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.