BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
NAV JTI 
illegális dohány
dohánykereskedelem 
Patócs Krisztina pénzügyőr alezredes

Így füstölné ki az illegális dohánykereskedőket a NAV és a JTI

Reszkethetnek a csempészek, illegális kereskedők és gyárak, valamint az online kereskedők: az Illegális Dohány Elleni Munkacsoport bemutatta stratégiájának cselekvési irányait, melyben kiemelt hangsúlyt kap a nemzetközi és a hazai együttműködés fokozása. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal és a JTI Hungary közös sajtóeseményén szóba került az is, hogy a dohánytermékek iránti kereslet csökkent.

Legfőbb célunk a hazai együttműködés fokozása az illegális dohánykereskedelemmel szemben – mondta Patócs Krisztina pénzügyőr alezredes a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV ) és a JTI közös budapesti sajtótájékoztatóján. Mint mondta, ezt úgy érnék el, hogy megosztják az információkat a piaci szereplőkkel és a NAV adószakmai, rendészeti és bűnügyi szakterületei között.

dohány
illegális dohánykereskedelem
NAV JTI
Hatékony együttműködés erősíti a harcot az illegális dohánykereskedelemmel szemben / Fotó: Zováthi Domokos / Világgazdaság

Így szorítanák vissza az illegális dohánykereskedelmet

Az alezredes arról is beszélt, hogy szakmai tevékenységük fókuszában hat cselekvési irányt határoztak meg, amelyek között meghatározó tényező az együttműködés. A munkacsoport közös platformra helyezkedett a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósággal, a legális dohánypiaci szereplőkkel, az Országos Dohánybolt Ellátó Kft.-vel, a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetségével, a dohányfelvásárló cégekkel, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatallal, valamint az Opus Global Zrt.-vel.

Egyre hatékonyabb a harc

A NAV-on belül folyamatosan emelkedik az illegális dohánytermékekkel kapcsolatos jogsértések felderítése, ami egyértelműen a hatékonyság javulását mutatja. Az illegális dohánylefoglalás terén idén már tavaszra produkálta a 2023-as év összmennyiségét; tavaly egész évben két cigarettagyárat számolt fel a NAV, idén azonban október végéig három üzeme, és egy nagyobb raktárat derítettek fel.

Az idei év szeptemberéig közel 100 millió szál cigarettát foglaltak le, amely a tavalyi egész évhez képest 166 százalékkal nagyobb mennyiség.

A cigaretta mellett a legális piacon meghatározó arányú fogyasztási dohány lefoglalt mennyisége is meghatározó; több mint 95 tonna illegális dohányt vontak ki a feketepiacról.

Látható, hogy nem elég az illegális kínálat csökkentését kezelni, a keresleti oldalt is kordában kell tartani:

  • prevenciós,
  • figyelemfelhívó anyagokat

juttatnak el a feketepiac veszélyeiről a médiához, tanórákon szólítják meg a diákokat országszerte. Érzékelhető, hogy óriási igény mutatkozik a társadalom tájékoztatására annak kapcsán, hogy milyen egészségre káros hatásai vannak az illegálisan előállított, az illegális forrásból beszerzett dohánytermékeknek, különösen a fiatalkorúak körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő alternatív gyártmányok esetében.

NAV JTI 
illegális dohány
dohánykereskedelem 
Patócs Krisztina pénzügyőr alezredes
Patócs Krisztina pénzügyőr alezredes / Fotó: Zováthi Domokos / Világgazdaság

Mi az az üres cigarettásdoboz kutatás?

Hazánk esetében az „üres cigarettásdoboz kutatás” releváns képet ad az illegális dohánykereskedelem helyzetéről. A felmérés során üres, közterületeken eldobott cigarettásdobozokat vizsgálnak be laborban, és megállapítják, hogy eredeti, hamisított vagy nem magyarországi adózású termékről van-e szó – magyarázta az alezredes.

A kutatás az illegális kereskedelem mértékének és trendjeinek pontos megismerését szolgálja, amelyet a NAV és az iparági szereplők közösen használnak fel a bűnszervezetek elleni fellépés során. A vizsgálatok nemcsak a nem adózott termékek arányát tárják fel, hanem azok származási helyét is. Az iparág képviselői remélik, hogy a kutatás eredményei új lendületet adnak a küzdelemnek, és a jövőben csökkenni fog a nem adózott dohánytermékek aránya, miközben a hazai piac tisztulása folytatódik.

A dohányiparnak is érdeke az együttműködés

A JTI készített saját kutatásokat is, ezek nemzetközi adatok, de nincs okunk feltételezni, hogy a magyar fogyasztási szokások ettől különböznek. Fontos kiemelni, hogy Magyarországon a dohánytermékek online vásárlása illegális. Hazánkban kizárólag nemzeti dohányboltokban lehet törvényes úton ilyen termékekhez hozzájutni – fogalmazott Szabó Márk, a JTI Hungary Zrt. vállalati kapcsolatok menedzsere.

Fontos kiemelni továbbá, hogy az öt legnagyobb dohányipari cég, köztük a JTI Hungary Zrt. megbízásából végzett 2024-es felmérés szerint Magyarországon az illegális dohánytermékek aránya rekordszintű: a cigaretták 17,2 százaléka nem adózott, ezen belül 12,7 százalék hamisítvány. A hevített dohánytermékeknél ez az arány 4,5 százalék. Az elemzés az eldobott dobozok gyűjtésén és statisztikai vizsgálatán alapul több mint 50 település bevonásával.

A JTI számításai szerint az illegális cigarettapiac évente több tízmilliárd forintos bevételkiesést okoz a költségvetésnek.

Az Illegális Dohány Elleni Munkacsoport tagjaként a JTI Hungary Zrt. a NAV-val szoros együttműködésben dolgoznak a jogsértő gyakorlatok visszaszorításán.

Hatalmas károkat okoz az illegális cigaretta a magyar költségvetésnek

Megjelent a KPMG legújabb tanulmánya 38 európai országból az illegális forrásból származó cigik fogyasztásával kapcsolatban. A vizsgált államokban 2023-ban a 2022-es évhez képest gyorsabb ütemben nőtt az illegális cigaretták fogyasztása, ami az érintett nemzetek számára a becslések szerint 16,7 milliárd euró adóbevétel-kiesést okozott. A nem legális forrásból származó dohánytermékek tavaly 36,3 milliárd forint adóbevételtől fosztották meg a magyar költségvetést.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.