Az idei első három negyedévben 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek alapján az építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal maradt el a 2023 azonos időszakitól – derül ki az MBH Elemzési Centrum jelentéséből.
A Duna House becslése szerint 2024-ben a harmadik negyedévig 92 ezer tranzakció valósult meg az ingatlanpiacon, így az előre jelzett, 120-130 ezres tranzakciószám tartható lesz az évre, jövőre pedig a dinamikus növekedés folytatását várják az MBH elemzői.
A lakáspiaci kitekintő az árak kapcsán megállapítja: az éves nominális növekedési ütem az előző negyedévben megfigyelt 12,3 százalékról a második negyedévre 9,3 százalékra lassult, reálértelemben pedig éves szinten 5,3 százalékos felértékelődés ment végbe a lakásárakban.
A Budapesti új lakások átlagos négyzetméterára nagyjából 1,5 millió forint.
A használt lakások esetében 963 ezer forintnál jár az átlagos négyzetméterár a fővárosban, és a jelenleg alacsony újlakás-kínálat más tényezőkkel közösen további árnövekedést jelez előre.
A jelenés szerint 2010 és 2024 második negyedéve között a lakásárak 52 százalékkal, a bérleti díjak 25 százalékkal nőttek az EU-ban. Több mint háromszorosára nőttek a lakásárak Észtországban (232 százalék) és Magyarországon: hazánkban a lakásárak 218 százalékkal emelkedtek, míg a bérleti díjak a duplájára nőttek.
Az év első kilenc hónapjában 143 százalékkal több lakáscélú hitelre szerződtek az ügyfelek, mint 2023 azonos időszakában. A CSOK Plusz és az Otthonfelújítási hitelek júniusi indulása, valamint az elhalasztott és előrehozott kereslet is fenntartotta az erős lendületet.
Idén szeptemberben havi alapon stagnáltak a lakbérek, ugyanakkor az előző év azonos időszakinál országosan 9,6, míg Budapesten 9,8 százalékkal voltak magasabbak a szeptemberi lakásbérleti díjak.
Budapesten az év első felében 250 ezer forint volt az átlagos havi lakbér. A legdrágábban Pest régióban (265 ezer forint), a legolcsóbban Észak-Magyarországon (129 ezer forint) kínálták kiadásra a lakásokat.
Egyre kisebb önerővel vágunk bele a lakáshitelekbe
A júniusban kihelyezett lakáshitelek 27 százalékánál már az ingatlan forgalmi értékének 30 százalékát sem érte el a saját erő mértéke, miközben decemberben még 20 százalék alatt járt ez az arány. A húsz százalék alatti saját erővel felvehető hitelek körének kiterjesztésével tovább nőhet az alacsony hitelfedezeti arányú lakáshitelek aránya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.