Szakmailag hibás a 2021. évi bázist felhasználni az októberi kiskereskedelmi adatok értékeléséhez – erről adott ki közleményt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Arra reagáltak, hogy elemzők és sajtókommentárok a friss, egyébként kedvező októberi forgalmi adatok kapcsán figyelmeztettek: az októberi felpattanás tényleg csak a szeptemberi teljesítmény korrekciója, ezt jelzi, hogy a kiskereskedelem összteljesítménye a 2021-es havi átlagtól továbbra sem tudott elrugaszkodni.
Az NGM most figyelmeztetett az adatok megfelelő és körültekintő értelmezésére. „Fontos, hogy a kiskereskedelmi forgalom alakulását helyesen értelmezzük. A 2021-es adatokkal történő összehasonlítás szakmai hiba, ugyanis, bár követi a statisztikai hivatalok által használt technikai előírásokat, közgazdasági értelemben önmagában téves következtetések levonásához vezet.”
Emlékeztettek rá, hogy 2021 speciális év volt, a koronavírus-járványt követő felpattanás éve. Ekkor a családok, kiszabadulva a járvány okozta bezártságból, bepótolták a korábbi időszakban elhalasztott fogyasztásaikat. A felhalmozott többletkereslet, az extra fogyasztás hirtelen történő megjelenése pedig a kiskereskedelemben is kiemelkedő növekedést, a volumen ugrásszerű bővülését okozta.
Ezért a 2021-gyel történő összevetés egy torz bázist ad.
A tárca szerint sokkal pontosabb, ha a válságok korát megelőző év, tehát 2019 adatait használjuk fel bázisként, amikor nem volt sem járvány, sem háború, sem pedig energiaválság. Akkor már az derül ki, hogy a korábbi szinthez képest a magyar kiskereskedelmi forgalom volumene 2024 első tíz hónapjában mintegy 3 százalékkal múlta felül az utolsó békeév szintjét.
Sőt, Magyarországgal ellentétben még mindig van hét olyan uniós ország,
amelyek kiskereskedelmi forgalma nem érte el a 2019-es szintet. „Végezetül ismételten leszögezhetjük, hogy napjainkra a lakosság erős óvatossági motívumának vége, a lakosság egyre többet és egyre bátrabban költ a boltokban. Erre mutatnak rá a legfrissebb adatok októberben” – zárta közleményét az NGM.
Októberben nemcsak az éves, hanem a havi bázison számított kiskereskedelmi adat is egyértelműen kedvezően alakult. Mindez csak azért nem meglepetés, mert Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már hetekkel korábban jelezte, hogy a kiskereskedelem és a fogyasztás is „gyorsan jön vissza”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.