BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eljárásonként átlag 118 millióról döntöttek

Az első három negyedévi nyert tenderek száma szerinti toplistát a Johnson & Johnson Kft. 52 beszerzés elnyerésével vezeti -- derül ki a Magyar Közbeszerzési Hírbörze 2000. január--szeptemberi közbeszerzéseinek elemzéséből. A tenderek értékét nézve a Siemens Rt. áll az élen az eljárásokon összesen elnyert 13,1 milliárd forint megrendeléssel.

I--III. negyedévében 2728 közbeszerzési eljárás zárult. Ebből 118 (4,3 százalék) volt eredménytelen, 225 (8,2 százalék) esetben az érték nem állapítható meg (fajlagosként határozta meg a kiíró). Összesen 322,8 milliárd forint sorsáról döntöttek, eredményes és értékelhető eljárásonként átlagosan 118 millió forintról.



A Magyar Közbeszerzési Hírbörze összesítése szerint az ajánlatokat 764 szervezet kérte, átlagosan tehát 3,6 eljárást indított egy szervezet. Csak egy eljárásban volt érintett 392 ajánlatkérő, a "maradék" 372 átlagosan 7,3 közbeszerzésben. Az egy ajánlatkérőre jutó átlagos meghirdetett közbeszerzési érték 423 millió, a több eljárásban érintetteknél 713 millió forint volt.



Az időszakban a legtöbb ajánlatot (58) a HM Beszerzési Hivatala kérte. Második (52) a Matáv Rt., harmadik pedig a Főpolgármesteri Hivatal volt (49). Az ajánlatkérések értékét tekintve a Matáv Rt. volt az első, második a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága (MKGI), és harmadik itt is a Főpolgármesteri Hivatal.



Az első három ajánlatkérő közel 45 milliárd forint értékű megrendelést (a teljes összeg hetedét) adhatott ki eredményesen zárult eljárásaiban (eljárásonként átlagosan 3,726 milliárd forintot).



Az eredményes eljárásokban összesen 2352 szervezet szerepel nyertesként, ebből 1649 egyedül nyert, 703-an pedig valamilyen konzorcium tagjaként. Egy nyertesre átlagosan 137 millió, a több eljárásban is eredményesekre pedig 292 millió forint jut. Legeredményesebb a Johnson & Johnson Kft., a B. Braun Medical Kft. és a Human Trade Kft. (52, 50, illetve 37 közbeszerzés elnyerésével) volt. Az értéksorrend ettől jelentősen eltér (a darabszámban nyertesek nincsenek az első 25 között), első a Siemens Rt., második az Arcadom Rt., harmadik a Középület-építő Rt. Az értékben első három 34 pályázattal összesen 27,8 milliárd forint értékű megrendelést nyert el.



Az eljárások többségét (1548) Budapesten kezdeményezték. A főváros "részesedése" az eljárások darabszámát tekintve 57 százalékos, érték esetében pedig 66 százalékos.



A teáor szerinti megoszlásban (összesen 42-féle teáor-tevékenységben hirdettek meg eljárást) az építőipar vezet 947 eljárással (34,7 százalék), második a gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatás (13,2), harmadik a gyógyszer, gyógyászati kellék (11,7). Az értéksorrendben is kiemelkedően első az építőipar (45 százalék), második a gyógyszer, gyógyászati kellék (7,8), harmadik az irodatechnika (6,5).



Az eljárások közel harmadát (30 százalék) központi költségvetési szerv indította, az érték esetében e csoport részesedése 31 százalék. Sorrendben első az önkormányzatok, önkormányzati intézmények csoportja a darabszámban (34 százalék), ugyanakkor az értékben már lemarad (24 százalék). A költségvetési szervek együtt mind a darabszámban, mind az értéket tekintve az eljárások kétharmadát kezdeményezték.



A lefolytatott közbeszerzések több mint kétharmada (71 százalék) nyílt eljárás volt, ezekben az összesített érték 52 százalékáról döntöttek. Viszonylag kevés nyílt előminősítéses eljárást (4 százalék) alkalmaztak. Ugyanakkor ezekben az összérték közel negyede (22 százalék) jelenik meg.


Kilenc hónap legjei Az első három negyedévi nyert tenderek száma szerinti toplistát a Johnson & Johnson Kft. 52 beszerzés elnyerésével vezeti -- derül ki a Magyar Közbeszerzési Hírbörze 2000. január--szeptemberi közbeszerzéseinek elemzéséből. A tenderek értékét nézve a Siemens Rt. áll az élen az eljárásokon összesen elnyert 13,1 milliárd forint megrendeléssel. Munkatársunktól-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.