BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Emberi jog a méltóságos halál

Hazánkban nem engedélyezi a törvény az eutanáziát, s ellene van a Magyar Orvosi Kamara (MOK) is -- válaszolta a Világgazdaság kérdésére Poczkodi Sándor, a kamara orvosetikai bizottságának elnöke. Hollandiában már csak a szenátus jóváhagyására vár a halálba segítés legalizálása, mivel a parlament elfogadta az erről szóló jogszabályt.

A napokban úgy döntött a holland parlament alsóháza, hogy feltételekhez kötötten, de legalizálja az eutanáziáról (halálba segítés) szóló törvényt. Ha a szenátus is jóváhagyja -- ez azért valószínű, mert ott a törvényt támogató pártok többségben vannak --, Hollandia lesz az első ország a világon, ahol engedélyezik az orvosi beavatkozás e nagyon vitatott formáját. Nálunk is megoszlanak a vélemények, ám az orvosok és a polgárok többsége ellenzi azt.
Poczkodi Sándor, a MOK országos orvosetikai bizottságának elnöke lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a magyar törvények elutasítják az aktív (a halálba segítés) és a passzív (hagyni az elmúlást) eutanáziát is, csak arról lehet szó, hogy a végstádiumban lévő betegeknél -- kérésükre -- már nem végeznek reménytelen kimenetelű beavatkozásokat. Magyarázatként hozzátette: a kezelőorvos kötelessége, hogy a legvégsőkig gondozza a végstádiumban lévő beteg pszichés állapotát és csillapítsa a fájdalmát. A törvény egy kivételt tesz: a betegnek beleegyezési joga van a gyógyítására alkalmazott terápiák és egyéb beavatkozásokat illetően. A halálközelben lévő ember magán-vagy hivatalos okiratban lemondhat az orvosi beavatkozásról. Ez esetben azonban háromtagú orvosi bizottságnak kell megállapítani a terminális állapotot, majd fel kell világosítani a beteget döntésének kimeneteléről. Ha a beteg ezután is kitart az elhatározása mellett, ismételten meg kell vizsgálni őt, s a háromtagú orvosi bizottságnak meg kell győződni a beszámíthatóságáról.
Megkérdeztük azt is, milyen garancia van arra, hogy az esetleges szervkivétel érdekében nem történik "idő előtti" orvosi döntés. Poczkodi Sándor szerint ez többszörösen is kizárható. A halottá nyilvánításról is törvény rendelkezik. E szerint többféle szakmában tevékenykedő orvosi team számos tudományosan meghatározott ismérv alapján állapítja meg az agyhalált, csak azt követően vehető le az agyhalott a légzését és szívműködését fenntartó gépekről. Azért sem lehet visszaélés, mert ez a bizottság nem ismeri a szervátültetésre várakozók listáját, nincs tudomása a donor és az esetleges recipiens (befogadó) szöveti-szervi megfelelőségéről. Az azonban már többször előfordult, hogy az agyhalott fiatalok szülei kezdeményezték a gépről való levételt, bízva abban, hogy gyermekük valamilyen formában azért tovább él majd.
A holland döntéssel kapcsolatban az etikai bizottság elnöke úgy vélekedett: az aktív eutanázia nem orvosi, hanem súlyos jogi-etikai probléma. Úgy is fogalmazható, hogy az nemigen különbözik a kivégzésektől, ezért nem szabad ezt a terhet az orvosok vállára tenni -- mondta. A magyar törvények szerint mindenkinek joga van ahhoz, hogy méltósággal haljon meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.