Az Országgyűlés mentelmi bizottsága tegnapi ülésén 11 igen szavazattal, egy tartózkodás mellett fogadta el azt az állásfoglalást, amely szerint a jövőben minden képviselő hiteles másolatot kérhet a testülettől vagyonnyilatkozata zárt részéről, s azt saját belátása szerint nyilvánosságra hozhatja. A döntés összhangban van Majtényi László adatvédelmi biztos múlt heti, a testület elnökének írott levele tartalmával.
A fentiek ugyanakkor -- mint azt Isépy Tamás, a mentelmi bizottság fideszes vezetője is érzékeltette -- nem garantálják az eddig tett képviselői vagyonnyilatkozatok tényleges megismerhetőségét. A nyilvánosságra hozatalt nem tenné kötelezővé a képviselők jogállásáról szóló törvény kormánypárti módosítástervezete sem, hiszen a tegnap beterjesztett indítvány vonatkozó szakasza úgy rendelkezik: a jogszabály hatálybalépését megelőzően benyújtott vagyonnyilatkozatokat a képviselőknek vissza kell ugyan adni, de ők maguk dönthetnek lépéseikről.
Emlékezetes: a honatyák vagyongyarapodásával kapcsolatos ügyek Torgyán József kisgazda pártelnök budai házépítése kapcsán robbantak ki. A politikus ez ideig csupán szóbeli közlésekre hagyatkozott anyagi helyzetét illetően. A pártelnök a mentelmi bizottság döntése után is csak annyit válaszolt a vagyonnyilatkozatával kapcsolatos kérdésekre, hogy ha létrejön az általa javasolt vizsgálóbizottság, a testület előtt minden képviselő számot adhat anyagi helyzetéről.
A Torgyán József-féle ad hoc bizottság -- amely annak ellenére is létrejöhet, hogy az ellenzék nem támogatja az indítványt -- a képviselők újonnan benyújtandó vagyonnyilatkozatainak tartalmát vetné össze a korábbi dokumentumokban foglaltakkal. A törvénymódosításhoz viszont szükség van az ellenzék szavazataira, hiszen a korrekció csak kétharmados támogatással vihető keresztül. A koalíció azon tervéhez pedig, miszerint házszabálytól való eltéréssel még az idén elfogadtatnák a javaslatot, négyötödös hozzájárulás szükséges.
A szocialista Keller László arra szólította fel a Fideszt, hogy kezdjen érdemi egyeztetést az MSZP frakciójával.
Az összeférhetetlenségi törvény módosítását indítványozó javaslat elfogadása esetén a képviselőknek egy ciklusban összesen öt vagyonnyilatkozatot kell tenniük: egyet megválasztásukkor, egyet a ciklus végén, egyet-egyet pedig minden esztendő januárjában. A kizárólag nyilvános részeket tartalmazó nyilatkozatokban többek között számot kell adni az ingatlanokról, valamint minden olyan ingóságról, amelynek értéke meghaladja a mindenkori képviselői alapilletmény hatszorosát. Új elem, hogy a honatyáknak be kell számolniuk arról is, képviselői megbízatásukon kívül honnan származik még jövedelmük, illetve milyen vállalkozás megbízásából tevékenykednek. A jövőben bárki kezdeményezheti a házelnöknél egy-egy képviselő vagyonnyilatkozatának ellenőrzését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.