A szlovák titkosszolgálat nagy energiát fektetett a Magyarország elleni akciókba, azokat egyértelműen komolyan kellett venni -- jelentette ki a Világgazdaságnak Nikolits István, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat az ominózus időszakban, 1997--1998-ban irányító miniszter. Mint mondta, a magyar szervek rendelkeztek információkkal a szlovák törekvésekről, és megfelelően kezelték is azokat. A szlovák akciók így nem érték el céljukat, ezért sem tartotta az előző kormány szükségesnek, hogy a két ország közötti, egyébként is feszült viszonyt ezzel a nyilvánosság előtt tovább terhelje.
A szlovák rendőrség nyomozást folytat 15 olyan konspirációs ügy miatt, melyekkel az Ivan Lexa vezette korábbi szlovák hírszerzés Magyarország mellett Lengyel- és Csehország európai és észak-atlanti integrációját is megpróbálta ellehetetleníteni.
A már korábban ismertté vált akciókkal kapcsolatosan a SITA szlovák hírügynökség tegnap arról számolt be: a rendőrség a szolgálat több korábbi tisztjét gyanúsítja az esetek kapcsán, közülük a legmagasabb rangút, az egykor az elhárítás igazgatói tisztét is betöltő Rudolf Ziakot nem találják. A volt vezető az ügy kipattanásakor még Szlovákiában tartózkodott, és azt ígérte, megvárja a vizsgálat eredményét, ám azóta eltűnt, a rendőrség szerint feltehetőleg az USA-ban van.
A szlovák hírszerzés az egyik Magyarország ellen indult akciónak a Balaton fedőnevet adta -- derült ki az eddigi vizsgálatok alapján. Ez a magyar politikai körök hiteltelenné tételét célozta. A szlovák szolgálat ugyanakkor a Híd fedőnevű akcióban az osztrákok és a németek között akart feszültséget teremteni.
Konkrét ügyekkel kapcsolatban nem adhatok felvilágosítást -- szögezte le érdeklődésünkre Szabó Gábor, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszter hivatalvezetője, aki így nem kívánt válaszolni arra sem, együttműködik-e bármelyik magyar hatóság a szlovák rendőrség e nyomozásában. Mint mondta, a szolgálatok figyelemmel kísérnek minden olyan törekvést, amely nemzeti érdekeink megakadályozását célozza. Ha volt is az integrációs politikánk ellen irányuló akció, az -- tekintve, hogy Magyarország immáron NATO-tag, és az EU-csatlakozásra váró országok között is az élen áll -- nyilvánvalóan sikertelen volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.