BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kilenc pont törvényt sért

Alkotmányellenes az egyesületekre vonatkozó, az egyesülési és a közvetítési jogok sporttörvényben (stv.) való szabályozása -- tolmácsolta lapunknak az MSZP-frakció véleményét Szabó Imre, az ifjúsági és sportbizottság elnöke. Deutsch Tamás ugyanakkor a sporttörvény kedvező fogadtatásáról beszélt.

Az egyesületek és az egyesülés sporttörvényi meghatározása több hátrányos következménnyel jár: az egyik ilyen szerint az egyesületekre alkalmazható lesz a csődtörvény. Problémát vet fel a nemzeti sportszövetségek -- márciusig előírt -- megalakulása. A jogszabály értelmében miniszteri rendelet írja elő a köztestületekként működő sportszövetségeknek, hogy a sportági szakszövetségeknek anyagi támogatása fölött rendelkezzenek: a sportszövetségek teljes betekintést nyernek a szakszövetségek gazdasági működésébe. A Világgazdaság információi szerint a Nemzeti Sportszövetség rendelkezésére 450 millió forintot bocsát az Ifjúsági és Sportminisztérium 2001-ben. Az állam ezzel aktív szerepet vállal a civil szervezetek irányításában -- véli Szabó Imre. Ezért az MSZP frakcióvezetője, Nagy Sándor szerdán benyújtotta kérelmét az Alkotmánybírósághoz, amelyben kéri a taláros testületet, hogy állapítsa meg a sporttörvény kilenc pontjának alkotmányellenességét, és visszamenőleges hatállyal semmisítse meg azokat. A kérelemben szerepel: az alkotmányos előírások szeint az egyesülési jog szabad gyakorlása törvényben nem korlátozható, a hatályos szabályozás -- társadalmi szervezetre -- önkéntes létrehozási jogot ír elő, ugyanakkor a sporttörvény értelmében a jelenleg köztestületként működő szakszövetségeknek (pl. labdarúgó-, vízilabda-szövetség) társadalmi szervezetekké kell alakulniuk. Problémát jelent a közvetítési jogok szabályozása is: a törvény 77. passzusa szerint a legjelentősebb sportrendezvényeket csak földi sugárzású, közszolgálati műsorszolgáltató sugározhat, ami ellentétes a médiatörvényben foglalt szabályozással. Szabó Imre elmondta azt is: a sporttörvény tárgyalásakor az Országgyűlés több cikkelyt nem a kétharmados jogszabályok módosításának megfelelően, hanem egyszerű többségű törvényekkel módosított.
Kovács Tamás, az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) kabinetfőnöke lapunknak azt nyilatkozta: a sporttörvény maradéktalanul megfelel az alkotmányos jogok mindegyikének. Deutsch Tamás, az ISM első embere közben arról számolt be a sajtónak, hogy az új sporttörvény fogadtatása mindenütt kedvező visszhangra talált.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.