BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Létrejön a Közszolgálati Ellenőrzési Hivatal

Ha az Országgyűlés elfogadja, július elsejével lép hatályba a köztisztviselői törvény módosítása, mely alapján a kiemelt beosztásban dolgozók és családtagjaik kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni. Ezek ellenőrzésére létrehozzák a Közszolgálati Ellenőrzési Hivatalt. A jogszabály bevezeti a differenciált bérezés lehetőségét is.

Az ügykezelők és fizikai alkalmazottak köztisztviselői munkaviszonyának megszüntetése, meghatározott körben vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség bevezetése, a főtisztviselői kar intézményének létrehozása -- ezek a legfontosabb rendelkezései a hét végén a Belügyminisztérium által a parlamenthez benyújtott, s a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992-es törvény tervezett módosításának. A jogszabály a tervek szerint július 1-jével lépne hatályba.
A tervezet a különböző köztisztviselői beosztásokban dolgozóknak eltérő időközönként írja elő a vagyonnyilatkozat-tételt, így például helyettes államtitkári szinttől felfelé évente, főosztályvezetőknek, osztályvezetőknek kétévente, a közbeszerzési eljárásban közreműködőknek (beosztásuktól függetlenül) ötévente kell számot adniuk saját és a velük egy háztartásban élő családtagjaik anyagi helyzetéről. A nyilatkozatok titkosak, azokat az átadást követően a munkáltató összeveti az előző vagyonnyilatkozattal, megvizsgálva, hogy az esetleges vagyongyarapodást fedezik-e a dolgozó törvényes jövedelmei. Ha ennek ellenkezőjét állapítja meg, illetve ha érdemi bejelentés érkezik egy köztisztviselőről, akkor a munkáltató a Közszolgálati Ellenőrzési Hivatalhoz fordul.
A hivatal vezetőjét a belügyminiszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki. A vagyonnyilatkozatok egy példányát a hivatalnak kell megküldeni, amely azt tíz évig őrzi. A hivatal a vagyonnyilatkozatok ellenőrzése során szakértőket rendelhet ki, személyeket hallgathat meg -- ám erre senkit nem kötelezhet --, s más szervektől adatokat szerezhet be. Eljárásainak megállapításáról a hivatal a munkáltatót értesíti, ez utóbbi feladata a jogkövetkezmények -- elbocsátás, feljelentés stb. -- levonása. A hivatal szervezetére, működésére, valamint az ellenőrzési eljárás lefolytatására vonatkozó részletes szabályokat később kormányrendeletben kell meghatározni.
A törvényjavaslat indoklása szerint a tervezet számos eleme a köztisztviselői életpálya vonzóbbá tételét szolgálja, ilyen többek között az előmeneteli pálya besorolási fokozataihoz kapcsolódó szorzószámok lényeges emelkedése, az előrehaladás dinamikájának változása, a teljesítményértékelés alapján adható magasabb illetmény.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.