A Közbeszerzési Értesítő (KÉ) évről évre tegye közzé a leggyakoribb és legnagyobb kiadást képviselő beszerzések összehasonlító árait mint irányárakat -- javasolja egyebek között Perlaki Jenő. Az Országgyűlés közbeszerzési bizottságának tagja szerint ezt különösen a következőkre tartja fontosnak: mellékút, főút, járda építése, lakás, szociális otthon, kórház (gépészet nélkül), épületek, utak, mellékutak, főutak, járdák felújításánál és csatornák építésénél.
Az ajánlatkérőnek -- a képviselő szerint -- a KÉ-ben közzétett irányár mellett az általa meghatározott árat is közzé kellene tennie az ajánlati felhívásban. Amennyiben pedig ebben a kiíró által meghatározott irányár meghaladja a KÉ-ben az adott beszerzéstípusra érvényest, akkor az ajánlatkérő köteles részletesen indokolni, hogy miért hajlandó magasabb árat elfogadni.
Az irányárat 10 százalékkal meghaladó ajánlatot figyelmen kívül kell hagyni az értékelésnél -- javasolja Perlaki Jenő. A kiírónak joga legyen eredménytelennek nyilvánítani az eljárást, ha valamennyi ajánlati ár meghaladja az irányár 110 százalékát. Elképzelései szerint az érvényes ajánlatot tett alkalmas pályázók betekinthetnének a győztes ajánlatba és a szerződésbe. Az ajánlatok tartalma, amely az elbírálás alapját képezi, nem tartozik az üzleti titok körébe, annak titkos kezeléséhez nem fűződhet méltányolható érdek -- véli a képviselő.
Javasolja továbbá a jogorvoslati határidő nyolc napról 15-re való növelését, valamint hogy a jogorvoslati eljárás ideje alatt a 100 millió forint feletti értékű beszerzésre vonatkozó szerződést tilos legyen megkötni.
A képviselő módosítási tervezetében szerepel, hogy az elutasított jogorvoslati kérelem kérelmezőjét terheljék az eljárás költségei. Amennyiben a közbeszerzési döntőbizottság megállapítja, hogy az elbírálás eredményét nem változtatja meg az eljárás eredménye, akkor engedélyezhetné a szerződés megkötését.
A jogorvoslati eljárás költségét a beszerzés értékének 6 százalékában javasolja. Az opcionális ajánlatrészeket -- a képviselő szerint -- tilos lenne az elbírálásnál figyelembe venni.
A hazai pályázók speciális előnyeit Perlaki Jenő törölni javasolja. Szerinte csak áttételes előnyök lehetségesek. Az egyes részszempontokra adható pontszámokat úgy kellene hozzárendelni az egyes ajánlatok részszempontoknak való megfelelésére -- véli a képviselő --, hogy minden esetben az adható maximális pontszámot a legjobban megfelelő kapja, és a többi ajánlat a megfelelőség arányában kap pontszámokat.
A minősített ajánlattevők előminősítését -- javaslata értelmében -- nem kell elvégezni. Amennyiben csak minősített pályázók nyújtottak be ajánlatot, akkor az eljárás az ajánlat felhívásával folytatódik.
Perlaki Jenő felhívja a figyelmet arra is, hogy a szövegszerű, alakilag pontos és helyes törvénymódosítási javaslatot az EU-ajánlások alapján kell összeállítani. A képviselő javaslatcsomagját az Országgyűlés közbeszerzési bizottsága az általa készülő szakértői módosítócsomaggal együtt tárgyalja meg jövő heti ülésén. Reményeik szerint az így kialakuló javaslataikat figyelembe veszik a törvény tervek szerint májusban a kormánynak benyújtásra kerülő tervezetének kialakításánál is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.