Azzal, hogy a parlamenti pártok nem tudtak megegyezi az ombudsman általános helyettesének személyében, Göncz Árpád után Mádl Ferenc köztársasági elnököt is mulasztásos alkotmánysértésbe "kergették". A Polt Péter tavaly májusi lemondásával megüresedett posztot két hónapon belül be kellett volna tölteni a törvény szerint. A két államfő azért nem terjesztette elő a parlamentnek egyetlen jelölt személyét sem, mert a megválasztáshoz szükséges kétharmados támogatással -- a pártok megegyezése hiányában -- a felmerült jogászok egyike sem rendelkezett. Kockáztatni nem érdemes, hiszen a jogszabály szerint az a jelölt, aki első körben elbukik, nem jelölhető újra. Mádl Ferenc legutóbb január végén kérte ki a parlamenti pártok véleményét, ám az álláspontok mit sem változtak.
Az már korábban eldőlt, hogy az országgyűlési biztos általános helyettesét is csak a másik három ombudsman mandátumának lejártával pótolhatják. A biztosok június 30-ig töltik be hivatalukat, a parlamentnek a törvény szerint az ezt megelőző három hónap alatt kell megválasztani utódaikat. A jogszabály lehetőséget ad arra is, hogy a jelenlegi ombudsmanok mandátumát újraválasztásukkal meghosszabbítsák. Erre az SZDSZ Mádl Ferencnek javaslatot tett, de a pártok egyeztetés hiányában nem reagáltak érdemben a felvetésre.
Jelenleg ellentmondásos e kérdés megítélése. Míg Kaltenbach Jenő kisebbségi biztost több fórumon maguk a kisebbségek javasolták újraválasztani, addig Majtényi László egyre több fideszes képviselő szemében "szálka": az adatvédelmi ombudsman az utóbbi időben több, a kormány előterjesztéseit (köztisztviselői törvény), illetve döntéseit (augusztus 20-i elszámolás) bíráló állásfoglalást tett közzé. Az ugyanakkor többek szerint is nehezen képzelhető el, hogy csak a jelenlegi biztosok egy részét választják újra, mert ez a fennmaradó posztok betöltéséről való egyeztetést is megnehezítené.
Az MSZP mindmáig azért ragaszkodott a másik öt párt jelöltjével, Margitán Évával szemben Takács Alberthez a megüresedett általános helyettesi posztra, mert a négy biztos 1995-ben történt megválasztásakor a posztot az akkori ellenzék "kapta". Egy fideszes politikus lapunknak úgy fogalmazott: "az MSZP most megkaphatja, amit akart", azaz ha egyszerre négy jelöltről kell egyeztetni, akkor a hat évvel ezelőtti választás analógiája szerint a kormánypártok nevezhetik meg a másik három tisztségviselőt.
Az egyeztetések egyes információk szerint csak áprilisban kezdődnek, mindenesetre a parlament tavaszi feladatainak áttekintésekor Szájer József Fidesz- és Nagy Sándor MSZP-frakcióvezető megbeszélésén e kérdés nem került érdemben szóba.
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának intézménye az alkotmány 1989-es módosítása óta létezik, ám az erről szóló törvényt csak többéves késéssel, 1993-ban fogadta el a parlament. Ezt követően sem sikerült azonban a pártoknak olyan jelölteket találniuk a tisztségekre, akik elnyerték volna a parlament kétharmadának támogatását. Így végül csak 1995 nyarán tehette le esküjét Gönczöl Katalin, Kaltenbach Jenő, Majtényi László és az azóta legfőbb ügyésszé avanzsált Polt Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.