Két héten belül eldől, hány újabb tűzoltóper indul a ki nem fizetett délutáni, éjjeli és munkaszüneti napok után járó illetménykiegészítések elmaradása miatt. Jelenleg 30-50 önkormányzatnál zajlanak egyeztetések -- mondta a Világgazdaságnak Gálos Imre, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnök-ügyvivője. Az immár évek óta bonyolódó folyamatban az első per 1999 tavaszán, a fővárosban kezdődött. Azóta 50-60 per indult, és 30-40 esetben a tűzoltók javára ítéltek -- állította Gálos Imre.
Országosan körülbelül 4200 készenléti szolgálatot ellátó tűzoltó érintett az ügyben, akiknek 1997 novemberétől 2001 márciusával bezárólag 6,5 milliárd forinttal tartoznak az önkormányzatok. Ezek azonban -- arra hivatkozva, hogy a központi normatíva nem fedezi a költségeket -- a Belügyminisztériumtól (BM) várnának segítséget. Az elnök-ügyvivő sem az önkormányzatokat hibáztatja, szerinte is a BM kényszeríti ilyen helyzetbe a helyhatóságokat.
A belügyi tárca álláspontja a Legfelsőbb Bíróság (LB) tavalyi ítéletére hivatkozva az, hogy az önkormányzati tűzoltók járandóságait a munkáltatónak, azaz az önkormányzatoknak kell kifizetniük. Az állami alkalmazásban lévő tűzoltók járandóságait a BM Országos Katasztrófavédelmi Központja (OKF) folyamatosan utalja -- mondta Könyves Krisztina. A BM szóvivője ugyanakkor hozzátette: a tárca továbbra is egyeztet az önkormányzatokkal e témában.
Az előző kormány rossz döntésének a következménye, hogy a tűzoltóságok nehéz helyzetbe kerültek, ezért a fenntartó helyhatóságokat nem lehet hibáztatni -- állítja Szita Károly, Kaposvár polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke. "Az LB döntését nem vitatva kezdeményeztük a belügyminiszternél, hogy a pótlékok tekintetében a tárca támogassa azokat az önkormányzatokat, amelyek eleget tesznek a fizetési kötelezettségnek" -- fogalmazott. A kompenzáció mértékéről és üteméről továbbra is zajlanak az egyeztetések, amelyek két-három héten belül lezárulnak.
Kaposvár egyébként az idén januárban 36 millió forint értékben kifizette a tűzoltók járandóságát -- jegyezte meg Szita Károly. Ez Budapesten is megtörtént, miután a főváros az állam fizetési kötelezettségének megelőlegezéseként fizettette ki az elmaradt pótlékokat és azok kamatait, mintegy 627,5 millió forintot. Salgótarján önkormányzata peren kívüli megállapodás keretében kifizeti a tűzoltók eddig elmaradt ügyeleti pénzét, 41 millió forintot -- derült ki a napokban Puszta Béla polgármester szavaiból.
Nem kompenzáció, hanem teljes körű térítés járna törvény szerint, a működési normatívákon keresztül -- állítja Magyar Levente. A Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségének elnöke elmondta: ha ebben a hónapban nem vezetnek eredményre a tárcával folytatott tárgyalások, az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Legvégső esetben a feladatok visszaadása sem kizárt -- tette hozzá. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének álláspontja szerint a BM ez ideig érdemi intézkedést nem tett, és indokolatlanul tartja bizonytalan helyzetben az önkormányzatokat és a tűzoltókat.
A BM OKF tájékoztatása szerint egyébként az önkormányzati tűzoltóállomány 35 százaléka kapta meg eddig három évre visszamenőleg a bérpótlékot. Ugyanezen dokumentumban rögzítik: mintegy 25 önkormányzat önhibáján kívül került ebbe a helyzetbe, s ugyanennyi tervezi, hogy fizet pótlékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.