Végletesen elmérgesedni látszik a viszony kormány és ellenzéke között a tervezett vadászrepülőgép-bérlés miatt. Az MSZP és az SZDSZ képviselői tegnap kivonultak a parlament honvédelmi bizottságának (hb) szocialista kezdeményezésre összehívott rendkívüli üléséről, miután a kormánytöbbség úgy határozott: nincs döntés előtti helyzet, amelyben a hb-nak feladata, tárgyalnivalója lenne.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára, Kárász János ezelőtt elmondta, hogy egy hete a kormány nemzetbiztonsági kabinetje nem döntött az F-16-osok mellett, csupán felhatalmazást adott a tárcának a tárgyalások elkezdésére az amerikai kormány illetékeseivel. Erre azért adták jóváhagyásukat, mert a légierőt fenntartó 14 régi NATO-tagnak küldött felkérésre ez a 24 darabos konstrukciójú ajánlat volt a legkidolgozottabb, és egyedül ez látszott elfogadhatónak -- indokolta Kárász. (Az Egyesült Államok által még felkínált F--15-ösök rendkívül drágák, a kanadaiak átadandó F--5-ösei teljesen elavult típus darabjai, a hollandok F--16-osaihoz máshonnan, drágábban kellene beszerezni a korszerűsítési csomagot.)
Információnk szerint kormánykörökben is megütközéssel fogadták Szabó János honvédelmi miniszter múlt pénteki bejelentését, amelyet mindenki egyöntetűen az F--16-osok melletti végleges elhatározásként értelmezett, mint amellyel kapcsolatban már csak a szerződés részleteit -- például a fizetés módját -- kell tisztázni.
A miniszternek a hb elnökéhez, Lányi Zsolthoz szerdán írott levelében is az áll, hogy a nemzetbiztonsági kabinet "az alábbi döntést hozta": megbízta a HM-et, hogy az dolgozza ki a használt F--16 típusú vadászrepülőgép bérléséről szóló országgyűlési előterjesztést, melyet terjesszen a kormány elé. Csak két bekezdéssel lejjebb -- az államtitkára által mondottakkal megegyezően -- közli: a tárca azt is feladatul kapta, hogy az előterjesztés kidolgozása idején érkező ajánlatokat is vizsgálják meg és értékeljék.
Az ellenzék a tegnap történteket úgy értékelte, hogy a kormánynak "takargatnivalója van", ezért akarja "erőből" átvinni az F--16-osokra vonatkozó döntést. Juhász Ferenc (MSZP) a kivonulás előtt bejelentette, hogy pártja kénytelen lesz felülvizsgálni eddigi konszenzuális magatartását a honvédelmi ügyekben. A haderőreform-törvénycsomag pedig legfontosabb részeiben kétharmados támogatást igényel, az MSZP nélkül nem szavazható meg.
Az is kiderült tegnap, hogy a svéd és brit nagykövetek által Szabó Jánosnak átnyújtott levélben is csupán a 24 darab, használatban lévő Gripen átadására vonatkozó felajánlást erősítették meg. Információnk szerint ma várhatók részletek a konstrukció tartalmáról. Az Ausztriában zajló meghívásos tenderen benyújtott Gripen-ajánlatról a Die Presse megtudta: a 30 darab új gép fegyverzet és a teljes kiszolgáló-infrastruktúra nélkül 1,4 milliárd dollárba kerül. Ez a darabonkénti 46,6 millió dollár a ma kapható nyugati típusok felső árkategóriájába tartozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.