Három-négy évvel ezelőtt még irreálisan magas bért várt jó pár főiskolai végzettségű pályakezdő -- nyilatkozta a Világgazdaságnak Lakatos Gábor. Az elsősorban könyvelőket, irodai asszisztenseket, titkárnőket közvetítő Personnel Leasing ügyvezető igazgatójának tapasztalata szerint a két idegen nyelvet is magas szinten beszélő külkereskedelmisek fizetési elvárása például kétszerese volt a cégek által ajánlottnak, pedig a munkáltatók szemében az ő gyakorlati tapasztalatuk nem sokkal több, mint egy érettségizetté -- magyarázta az ügyvezető igazgató.
Lakatos Gábor úgy látja, hogy a felsorolt szakmákban 1990 és 1995 között jelentősen megugrott az igény a nagyobb keresetek iránt. Ez szerinte elsősorban azzal magyarázható, hogy a kilencvenes évek elején a Magyarországon szárnyaikat bontogató külföldi multik az otthoni bérpolitikájukat alkalmazták, esetenként -- itthoni viszonylatban -- irreálisan magas bért fizetve a magyar munkavállalónak. Erre reagáltak aztán az állást keresők. 1995-re aztán "beállt" a munkaerő-piaci kereslet és kínálat. Azóta csak az inflációt követő módon emelkedik a munkát keresők fizetési igénye -- mondta a Personnel Leasing ügyvezető igazgatója.
Jelen pillanatban az egy idegen nyelvet jól beszélő, néhány éves gyakorlattal rendelkező titkárnő bruttó fizetési igénye 150-200 ezer forint körül mozog, de előfordul a 300 ezer forintos igény is -- ennek realizálásához azonban óriási szerencse kell. Egy idegen nyelvet beszélő, érettségizett pályakezdő bruttó 100-130 ezer forintért vállalna recepciósi munkát.
A gyakorlott, idegen nyelvet beszélő könyvelő 180-200 ezer forintos állást is megcsíphet. Miután a könyvelés slágerszakmává, illetve telítettebbé vált a kilencvenes évek elején, az itteni keresetek is lefelé tendáltak -- jegyzi meg az ügyvezető igazgató. Érdekes jelenség, hogy ennél a szakmánál -- a többivel ellentétben -- a korhatár felfelé tolódik; a cégek inkább a 35-40 éves korosztályt preferálják, mintsem a pályakezdőket -- tette hozzá Lakatos Gábor.
Bizonyos szakterületek -- ilyen például a logisztika vagy a mérnöki tevékenység -- megbecsültebbé váltak az utóbbi két-három évben -- véli Deák Andrea, a Take It Személyzeti Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. Ennek megfelelően az állást kereső logisztikusok és a mérnökök joggal kérhetnek 15-20, illetve 20-30 százalékkal magasabb bért, mint pár évvel ezelőtt -- mondta. Tapasztalata szerint az adminisztratív területen, a gyógyszeriparban és a banki szektorban dolgozók fizetési igényei viszont estek, mert a fúziókból adódóan a munkájuk iránti kereslet csökkent.
A fizikai munkások órabérének változása az elmúlt évek során valamelyest meghaladta az inflációt, keresetük reálértékben nőtt -- mondta Pallos Anna. A Manpower Munkaerő-kölcsönző és -közvetítő Iroda igazgatónője úgy tájékoztatott: a betanított munkások 1997-ben bruttó 190-240, 2000-ben pedig 300-350 forintos órabérrel díjazott állást találtak. Az esetenként számítógépes tudást, érettségi bizonyítványt, illetve targoncavezetői képesítést is megkívánó raktárosi állást 1997-ben óránként bruttó 240-280 forinttal honorálták, ám 2000-re 400-450 forintra emelkedett az órabérük. Ez azzal is magyarázható, hogy a raktárak felszereltsége modernebb lett, tehát a munkavállaló alaposabb felkészültsége fontosabbá vált -- adott magyarázatot a statisztikára az iroda vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.