BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vagyonbizottság nincs és mégis van

Jogi értelemben jelenleg nem létezik a képviselők vagyongyarapodását vizsgáló parlamenti bizottság, a grémium azonban -- ha a parlament ősszel úgy dönt -- "feltámadhat poraiból". A testület tagjai a tavaszi ülésszak utolsó napjaiban indítványozták a bizottság mandátumának meghosszabbítását, ám ez még nem történt meg.

A vagyonvizsgáló bizottsággal együttműködő 223 képviselő egyikéről sem lehet tudni egyelőre, legális jövedelméből fedezhető volt-e vagyongyarapodása az elmúlt években. A tavaly decemberben alakult testület mandátuma június 18-án lejárt, s bár kezdeményezték ennek meghosszabbítását, a tavaszi ülésszakon az Országgyűlés nem döntött erről. A grémium így jogi értelemben immáron nem létezik, ám ha a kormánypártok politikai szándéka a bizottság munkájának befejezése lesz, ősszel visszamenőlegesen is dönthetnek a hosszabbításról.
A testület éppen feladata érdemi részéhez nem tudott hozzákezdeni: utolsó ülését megelőző néhány nappal kapta meg a felkért igazságügyi szakértőktől a vagyongyarapodásról szóló kimutatásokat. Ezekről semmiféle információt nem hoztak nyilvánosságra, a bizottságnak egyenként kell majd megvizsgálnia, hogy az egyes honatyák gazdagodása fedezhető volt-e legális jövedelmeiből. Ehhez sok esetben az érintett képviselők személyes meghallgatására is szükség lehet, mert a bevallásokban nagyon kevesen tüntették fel a tiszteletdíjukon kívüli, egyébként ismert és legális bevételeiket.
Mindez csak a kormánypártok és a MIÉP képviselőire vonatkozik, az MSZP és az SZDSZ a kezdetektől fogva -- alkotmányossági aggályokra hivatkozva -- megtagadta a bizottsággal való együttműködést. Képviselőik az interneten tették közzé vagyonnyilatkozataikat; a bizottságban már felmerült annak lehetősége, hogy ennek alapján az ő gyarapodásukat is megvizsgálják, de erről végül nem született döntés.
Ha a parlament nem hosszabbítja meg a bizottság mandátumát, a testület az eddig elvégzett munkáról készít jelentést: ez annyit tartalmazhatna, hogy több millió forintos szakértői díjak kifizetése árán felmérték az együttműködő képviselők vagyonát, amivel kapcsolatban semmilyen megállapítást nem tudtak tenni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.