BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sziget Fesztivál: sztárok, sztárok

Nehéz újat mondani a 2003-as Sziget Fesztivál kapcsán: a sztárfelhozatal immár szokásos, a Nagyszínpadon és a Világzenei Színpadon ismét olyan előadók tucatjai lépnek fel, akik egyedül is képesek sportcsarnokokat megtölteni szerte a világon; ezúttal is még jobb lesz az infrastruktúra, ismét emelkedik az egymilliárdos határt már tavaly átlépett költségvetés. Az idén is teljes bizonytalanság övezi, végül mennyi állami támogatást kaphat Európa egyik legnagyobb kulturális fesztiválja, mely ebben az évben költségvetése negyedét, azaz 300 millió forintot fordít a világon mindenütt a támogatott, és nem üzleti alapon finanszírozhatónak minősített kulturális programokra.

Ami a költségvetést illeti, egyelőre csak a kiadási oldal tekinthető biztosnak, a szervezők a tavalyi 1,05 után 2003-ban 1,2 milliárd forinttal kalkulálnak. A tekintélyes összeg és a minden téren óriási léptékű fejlődés ellenére tíz év alatt egyvalami nem változott a fesztivál életében: továbbra is elég két esős nap (tavaly éppen csak elkerülték), és csődbe megy a szervező vállalkozás. Gerendai Károly, a Sziget Kft. vezetője lapunknak elmondta: a büdzsé mintegy 40 százaléka szponzori pénzekből folyik be (az idei szponzori összetételről: VG, 2003. május 14.), öt százaléka a vendéglátásból származó bevételekből áll össze, a fennmaradó hányadon osztozik a jegybevétel és az állami támogatás. Utóbbi arányára 15 százalékot tartanának kívánatosnak, egyelőre azonban az is nagy eredmény lenne, ha a tíz százalékot elérné.

A legnagyobb probléma az, hogy nem lehet előre kalkulálni a költségvetési pénzekkel, mert hiába a biztatás és a jóindulat, "a rendszerbe nehezen fér bele a Sziget", így lényegében csak pályázati pénzeket kapnak, ezek sorsa azonban az utolsó pillanatig bizonytalan (noha előre kellene vele kalkulálni), és sokszor az is előfordul, hogy a fesztivál az elbírálás során éppen volumene miatt esik ki a nagyságrendekkel kisebb összegből gazdálkodó kulturális rendezvények sorából. A még folyamatban levő pályázatok elbírálása miatt jelenleg az angol állam nagyobb támogatást nyújt, mint a magyar. A British Council ugyanis pályázott egy az angol külügyminisztérium által létrehozott alaphoz, így több tíz millió forinttal támogatja a fesztivált, illetve mutatja be Angliát a látogatóknak.

A programokról: Massive Attack, Morcheeba, Asian Dub Foundation, Earth Wind and Fire Experience, Ibrahim Ferrer, Madredeus (először Magyarországon), Goran Bregovic - csak néhány a legfényesebb nevek közül. Mindehhez persze színházi bemutatók, irodalmi estek, a visegrádi országok művészeti egyetemeinek találkozója és egy cirkusz társul, egyenesen Guineából. Tavaly roma sátor volt, és számos más helyszínen is a romák problémáira igyekeztek felhívni a figyelmet, az idén az állami gondozott gyerekek "mutatkoznak be" .

A tavalyi 3000 után az idén 3500 forintot kell fizetni a napijegyért, a hetijegy pedig a helyszínen 18 ezer helyett 21 ezer forintba kerül majd - a Suzanne Vega-koncertre 3500, a magyar V-Tech együttes fellépésére pedig 3900 forinttól indultak a belépők, teszik hozzá a szervezők.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.