Díjátadó gálaest árveréssel
Tegnap ünnepélyes gálán adták át a Summa Artium idei mecénásnapi díjait azoknak, akik az utóbbi két évben a legtöbbet tették az üzleti és a kulturális élet egymáshoz közelebb hozásáért. A beérkezett jelölések alapján a díjakról öttagú, üzletemberekből álló zsűri döntött. A kortárs művészetért kategóriában a Raiffeisen Bank kapta a díjat. A hitelintézet évek óta tudatosan építi kulturális támogatásait; hogy ezekből csak néhányat emeljünk ki: jelentős kortárs képzőművészeti gyűjteménnyel és saját galériával büszkélkedhet, ötödik éve névadó szponzora a Raiffeisen Jazz Klub koncertsorozatának, a Filharmóniával közösen bérletsorozatot indított, támogatja a Víg- és az Éjszakai Színházat, s újabban a Bárkát is.
Kis- és középvállalatok kategóriában Vass László (Vass Cipő Kft.) a díjazott, aki közel harminc éve műgyűjtő, a 600 kortárs műalkotást tartalmazó gyűjteményével és a kiállítóhely kialakításának a támogatásával a veszprémi Modern Képtár – Vass László Gyűjtemény létrehozója.
Patrónus kategóriában a zsűri Lakatos Péter mellett döntött, aki a magánvagyonából alapította, s folyamatosan munkával és pénzzel támogatja a Magyar Zeneművészeti Alapítványt azzal a céllal, hogy segítse a magyar klasszikus zene és a muzsikusok érvényesülését itthon és külföldön. Ezt a célt szolgálja az általa létrehozott MusiciansWho internetes portál is.
Az eszme kategória nyertese Kuti Éva, aki hosszú évek óta kutatja és elemzi a magántámogatások, vállalati adományozások magyarországi működését. A legutóbbi években jelentős eredményeket ért el a kultúrafinanszírozás hazai elemzésében, kutatási eredményei külföldön is jól ismertek, több rangos külföldi lap megbecsült szerkesztőbizottsági tagja.
A zsűri tagjai: Szauer Péter elnök (a HVG Zrt. elnök-vezérigazgatója), Dénes Gábor (a Menedzserek Országos Szövetségének főtitkára), Fáth Péter (az Amerikai Kereskedelmi Kamara vezérigazgatója), Kádár Gabriella (a Deloitte kommunikációs igazgatója) és Küllői Péter üzletember, az egyik tavalyi Summa Artium-díjas. A díjazottak az oklevéllel együtt egyenként 12 jegyet kaptak a Zeneakadémia 2007. január 27-i koncertjére, amelyen Bogányi Gergely Liszt- és Schubert-műveket játszik.
A Summa Artium másodjára rendezte meg a Műcsarnokban a díjátadó gálát, amelyen tíz kulturális projektet is árverésre bocsátottak. Ezek között volt például az acb kortárs művészeti galéria kijuttatása a ViennAfair 2007-es bécsi kiállításra, vagy a jövő februári kortárs zenei fesztivál, amely a Trafó – Kortárs Művészetek Háza terve.
A 2003 óta létező Summa Artium Kht. jórészt magántámogatásból, cégek adományaiból működik, valamint több mint hatvan pártoló tag is segíti a tevékenységüket. Létrehozásához külföldi mintaszervezetek szolgáltak alapul, például az AKS Arts Sponsorship Working Group vagy az Arts & Business. A Summa Artium speciális programokkal és szolgáltatásokkal igyekszik hazánkban elterjeszteni a kultúra magántámogatási formáit, évkönyvet és elektronikus hírlevelet ad ki, internetes adatbázist működtet. Török András, a kht. létrehozója és igazgatója lapunknak elmondta: 2004 óta több mint 80 kulturális elképzelés támogatására beszélt rá cégeket, magánszemélyeket, s 2004-től 2006 őszéig csaknem százmillió forint jutott a Summa Artium segítségével magánforrásokból kulturális projektekre.


