Még legalább három hónapig Magyarországon marad az a 4800 tonna bálázott, vélhetően Németországból származó szemét, amelyet az elmúlt hetekben több megyében, 19 különböző helyszínen találtak meg hazánkban. A két állam hatóságainak ugyanis még minimum ennyire időre van szükségük ahhoz, hogy az illegális hulladékhegyek származási helyét 100 százalékos pontossággal megállapítsák.
„Amíg a vizsgálatok folynak, addig ott maradnak, ahol most vannak” – mondta a bálákról Persányi Miklós. A környezetvédelmi és vízügyi miniszter tegnap megbeszélést folytatott Németország magyarországi nagykövetével, ahol a diplomácia szabályai szerint kérdezett rá, hogy a németek betartják-e azt az uniós jogszabályt, mely szerint ha a hulladékot illegálisan lerakók nem szállítják vissza a szemetet, akkor a származási országnak kell ezt megtennie helyettük. A tárgyaláson nyomatékosították, hogy a miniszter – a korábbi hírekkel ellentétben – a német diplomatát beszélgetésre hívta, nem pedig magához rendelte – ez utóbbi ugyanis más tárgyalási minőséget jelentett volna.
„Teljes egyetértésben álltunk fel az asztaltól, hiszen Németország természetesen betartja az uniós előírásokat. Így azt a hulladékot, amelyikről bebizonyosodik, hogy tőlük származik, saját költségükön elszállítják” – hangsúlyozta a szakminiszter. Persányi Miklós ugyanakkor hozzátette, hogy nem lehet minden egyes palackról megállapítani az eredetet, így azokért az érintett területek tulajdonosai felelnek. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a Bács-Kiskun, Komárom-Esztergom, Fejér és Pest megyei szemétbálák jelenleg rendőrségi zárlat alatt vannak, közvetlen környezeti veszély sehol nem fenyeget, ezért a vizsgálatok elhúzódása nem jelent problémát.
„Értjük, hogy a magyar közvéleményt nyugtalanítja az illegálisan behozott hulladék, de nem szabad sürgetni az intézkedéseket annak érdekében, hogy az ügy minden részlete kiderüljön. Az EU-nak világos és egyértelmű szabályai vannak, tehát ha az okozót nem lehet megtalálni, akkor Németország átvállalja a visszaszállítást” – mondta Hans Peter Schiff német nagykövet.
A parlament környezetvédelmi bizottsága mindenesetre összeül csütörtökön, hogy megvizsgálja: van-e szabályozási probléma. A testület MDF-es elnöke, Katona Kálmán konkrét javaslattal érkezik majd a tárgyalásra, miszerint a hulladékhegyek gyorsabb észlelése érdekében fejleszteni kellene a mezőőri rendszert. A szaktárca szerint ugyanakkor nincs gond a jogszabályokkal, hiszen a magyar előírásokat már 1996-ban összehangolták az uniós normákkal.
Így a „zöldlistás”, tehát hasznosítható hulladék is csak akkor jöhet be az országba, ha a szállítást előre bejelentették. Németországban a bálázott, előválogatott hulladék megsemmisítése nem elégetésnek, hanem hasznosításnak minősül, mert hőenergiát állítanak elő belőle. A hulladék tulajdonosának az égetésért is fizetnie kell, ezért megéri számára az égetési díjnál alacsonyabb összegért Magyarországra (valamint Csehországba, Lengyelországba és Romániába) hozatni a bálákat, mint „zöldlistás” szemetet.
A megtalált ötezer tonna hulladék azonban csak a szállítólevélen ilyen, valójában a „sárgalistás”, azaz a „kicsit veszélyes” kategóriába tartozik, melynek behozatala közvetlenül nem hasznosítható volta miatt tilos. Ráadásul a fuvarokat senki sem jelentette a hatóságoknak, nem kértek engedélyt, az importálócégek eddig nem voltak kapcsolatban a hulladékkezeléssel.
Legutóbb a Bács-Kiskun megyei Vaskúton lévő Felső-Bácskai Regionális Hulladéklerakóban találtak 150 bála Németországból behozott hulladékot, amit tavaly decemberben szállított oda illegálisan a kunbajai székhelyű Szinkron 99 Kft., igaz, az elhelyezéséért a tárolási díjat megfizette. A szemetet a rendőrség lefoglalta, és ott a többi szeméttől elkülönítve tárolja. A gyanúsítottak száma már meghaladja a tíz főt, őrizetben van a cég ügyvezetőjének férje, valamint a kunbajai polgármester is. AS Network
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.